reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy o unikaniu wzajemnego opodatkowania z Etiopią i Sri Lanką

Umowy o unikaniu wzajemnego opodatkowania z Etiopią i Sri Lanką

Sejm wraził zgodę na ratyfikację konwencji o unikaniu wzajemnego opodatkowania z Etiopią oraz ze Sri Lanką. Wejście w życie konwencji może spowodować aktywizację dwustronnej współpracy gospodarczej, a także ożywić dwustronną współpracę podatkową między Polską a tymi państwami.

Za rządowym projektem ustawy o ratyfikacji pierwszego dokumentu było 434 posłów, dwóch było przeciw. W przypadku projektu ustawy o ratyfikacji drugiej umowy - ze Sri Lanką - za zgodą na ratyfikację było 441 posłów, dwóch się wstrzymało.

Zgoda Sejmu oznacza upoważnienie prezydenta do ratyfikacji obu dokumentów.

Konwencja między RP a Federalną Demokratyczną Republiką Etiopii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisana została w Addis Abebie 13 lipca 2015 r.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania już w 2016 roku

Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika m.in., że zawarta w konwencji klauzula o wymianie informacji "będzie skutecznym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania przez podatników osiągających dochody w relacjach z Etiopią, zatem jej wejście w życie będzie miało pozytywny wpływ na wysokość dochodów budżetowych Skarbu Państwa".

Ponadto - jak głosi uzasadnienie - wejście w życie konwencji może spowodować aktywizację dwustronnej współpracy gospodarczej (w szczególności z uwagi na możliwość zwiększenia polskiego eksportu), a także ożywić dwustronną współpracę podatkową i gospodarczą między Polską a Etiopią.

Z kolei umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu została podpisana w Kolombo 6 października 2015 r.

Na unikaniu płatności VAT budżet traci rocznie ponad 40 mld zł

W tym przypadku - deklaruje rząd w uzasadnieniu - zawarcie w umowie klauzuli o wymianie informacji "będzie skutecznym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania przez podatników osiągających dochody w relacjach ze Sri Lanką", zatem "jej wejście w życie będzie miało pozytywny wpływ na wysokość dochodów budżetowych Skarbu Państwa". (PAP)

pś/ gma/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama