reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Płacisz za internet ? Możesz odliczyć 760,- zł.

Płacisz za internet ? Możesz odliczyć 760,- zł.

Jeżeli ponosisz wydatki na dostęp do internetu możesz odliczyć od rocznego dochodu kwotę 760,- zł. Jeżeli w miejscu swojego zamieszkania wydatki ponosi, i z internetu korzysta, kilka osób (i każda z nich jest wymieniona na fakturze) - każda ma oddzielny limit 760,- zł.

Jest to bardzo popularna ulga podatkowa. Ma jednak kilka pułapek.

Przykładowo jeżeli mamy internet w mieszkaniu (i płacimy za dostęp do sieci) ale to mieszkanie wynajmujemy innym osobom i sami w nim nie mieszkamy - odliczyć nie mamy prawa.

Jednak gdyby w tej sytuacji za dostęp płacili nasi najemcy (i to oni widnieliby na fakturze dostawcy internetowego) - to oni mieliby prawo do ulgi.


Miejsce zamieszkania (miejsce użytkowania internetu), powinno być zgodne z miejscem zamieszkania, określonym w formularzu NIP-1 lub NIP-3, złożonym w urzędzie skarbowym. Nie musi to być miejsce zameldowania, jednak musi to być faktyczne miejsce zamieszkania podatnika. Również np. wynajmowane mieszkanie.


Pamiętajmy, że nawet jeśli usługi dostępu do Internetu opłacimy z góry, to wydatki podlegają odliczeniu w rozliczeniu za rok, w którym je poniesiemy. Czyli np. jeżeli w grudniu 2009 r. zapłaciliśmy za dostęp do sieci w roku 2010 - odliczyć możemy w PIT za 2009 rok.

Ulgę internetową należy wykazać w załączniku PIT/O i dołączyć tylko do jednego z następujących zeznań: PIT-36, PIT-37 albo PIT-28. Zatem jeżeli osiągnęliśmy w danym roku podatkowym tylko dochody objęte PIT-36L (podatek liniowy od dochodów z działalności gospodarczej) czy PIT-38 (dochody kapitałowe) - nie skorzystamy z ulgi internetowej w rozliczeniu za ten rok.

Niewykorzystany limit (760,- zł dla jednej osoby) nie przechodzi do odliczenia na następny rok.

Ulga przysługuje również na bezprzewodowy dostęp do internetu ale (co podkreślają urzędy i izby skarbowe) tylko o ile samo korzystanie z sieci odbywa się w miejscu zamieszkania.


By mieć prawo do ulgi musimy faktycznie ponieść wydatki na dostęp do internetu (i dysponować dowodem wpłaty) i widnieć na fakturze VAT. Na fakturze mogą widnieć dane kilku osób i każda ma wtedy prawo do odliczenia o ile może wykazać, że faktycznie zapłaciła część faktury.

Jednak zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (wyrok z 19 sierpnia 2008 r. - sygn. I SA/Łd 127/08) w przypadku małżonków, którzy pokrywali koszty użytkowania internetu z majątku wspólnego wystarczy, że na fakturze widnieją dane tylko jednego małżonka.


Nie jest możliwe odliczanie wydatków tylko na podstawie umowy oraz dowodów wpłaty, jeżeli nie została wystawiona faktura VAT.


Odliczeniu w ramach ulgi podlegają wydatki zarówno za połączenia modemowe oraz stałe łącze, jak i wydatki na Internet bezprzewodowy. Nie można jednak odliczyć wydatków na zakup urządzeń dostępowych do Internetu (np. modemu).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama