| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Płacisz za internet ? Możesz odliczyć 760,- zł.

Płacisz za internet ? Możesz odliczyć 760,- zł.

Jeżeli ponosisz wydatki na dostęp do internetu możesz odliczyć od rocznego dochodu kwotę 760,- zł. Jeżeli w miejscu swojego zamieszkania wydatki ponosi, i z internetu korzysta, kilka osób (i każda z nich jest wymieniona na fakturze) - każda ma oddzielny limit 760,- zł.

Jest to bardzo popularna ulga podatkowa. Ma jednak kilka pułapek.

Przykładowo jeżeli mamy internet w mieszkaniu (i płacimy za dostęp do sieci) ale to mieszkanie wynajmujemy innym osobom i sami w nim nie mieszkamy - odliczyć nie mamy prawa.

Jednak gdyby w tej sytuacji za dostęp płacili nasi najemcy (i to oni widnieliby na fakturze dostawcy internetowego) - to oni mieliby prawo do ulgi.


Miejsce zamieszkania (miejsce użytkowania internetu), powinno być zgodne z miejscem zamieszkania, określonym w formularzu NIP-1 lub NIP-3, złożonym w urzędzie skarbowym. Nie musi to być miejsce zameldowania, jednak musi to być faktyczne miejsce zamieszkania podatnika. Również np. wynajmowane mieszkanie.


Pamiętajmy, że nawet jeśli usługi dostępu do Internetu opłacimy z góry, to wydatki podlegają odliczeniu w rozliczeniu za rok, w którym je poniesiemy. Czyli np. jeżeli w grudniu 2009 r. zapłaciliśmy za dostęp do sieci w roku 2010 - odliczyć możemy w PIT za 2009 rok.

Ulgę internetową należy wykazać w załączniku PIT/O i dołączyć tylko do jednego z następujących zeznań: PIT-36, PIT-37 albo PIT-28. Zatem jeżeli osiągnęliśmy w danym roku podatkowym tylko dochody objęte PIT-36L (podatek liniowy od dochodów z działalności gospodarczej) czy PIT-38 (dochody kapitałowe) - nie skorzystamy z ulgi internetowej w rozliczeniu za ten rok.

Niewykorzystany limit (760,- zł dla jednej osoby) nie przechodzi do odliczenia na następny rok.

Ulga przysługuje również na bezprzewodowy dostęp do internetu ale (co podkreślają urzędy i izby skarbowe) tylko o ile samo korzystanie z sieci odbywa się w miejscu zamieszkania.


By mieć prawo do ulgi musimy faktycznie ponieść wydatki na dostęp do internetu (i dysponować dowodem wpłaty) i widnieć na fakturze VAT. Na fakturze mogą widnieć dane kilku osób i każda ma wtedy prawo do odliczenia o ile może wykazać, że faktycznie zapłaciła część faktury.

Jednak zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (wyrok z 19 sierpnia 2008 r. - sygn. I SA/Łd 127/08) w przypadku małżonków, którzy pokrywali koszty użytkowania internetu z majątku wspólnego wystarczy, że na fakturze widnieją dane tylko jednego małżonka.


Nie jest możliwe odliczanie wydatków tylko na podstawie umowy oraz dowodów wpłaty, jeżeli nie została wystawiona faktura VAT.


Odliczeniu w ramach ulgi podlegają wydatki zarówno za połączenia modemowe oraz stałe łącze, jak i wydatki na Internet bezprzewodowy. Nie można jednak odliczyć wydatków na zakup urządzeń dostępowych do Internetu (np. modemu).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »