| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Darowizny kościelne - z limitem lub bez

Darowizny kościelne - z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Nielimitowane odliczenie z tytułu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą

Jest taka ulga podatkowa, która nie ma żadnych limitów. Otóż możemy odliczać od dochodu każdą kwotę darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

Chodzi tu o darowizny odliczane od dochodu przed opodatkowaniem na podstawie przepisów innych niż updof ustaw (dotyczy to w szczególności ustaw regulujących stosunki RP z kościołami) bez uwzględniania limitów wynikających z ustaw o podatkach dochodowych. Jedynym limitem ograniczającym odliczenie jest tu wysokość dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.

Taką możliwość odliczenia potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 14 marca 2005 r.

Są jednak 3 warunki skutecznego odliczenia:

1) musimy przekazać darowiznę na rzecz kościelnych osób prawnych wyszczególnionych w np. ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (np. Caritas, parafie, zakony). Z darowizny musi wynikać wyraźnie, że jest dana na działalność charytatywno-opiekuńczą tych podmiotów,

2) musimy również dysponować w momencie dokonywania odliczenia wystawionym przez obdarowanego pokwitowaniem odbioru darowizny,

3) jesteśmy również zobligowani uzyskać sprawozdanie obdarowanego podmiotu o przeznaczeniu tej darowizny na tę działalność w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny.

Sprawozdanie to powinno jasno wskazywać, jakie kwoty, kiedy i na jaki cel zostaną wydatkowane.

Darowizna na cele kultu religijnego

Wypełniając PITa możemy pomniejszyć nasz dochód przed obliczeniem podatku również o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów, parafii ale nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Jako cele kultu religijnego uznawane są przez organy podatkowe (ustawa niestety nie definiuje tego pojęcia) np. budowa czy remont kościoła, zakup wyposażenia świątyni.


W umowie darowizny lub w tytule polecenia przelewu musimy wpisać „na cele kultu religijnego”. Możemy również dopisać konkretnie, że np. darujemy określoną kwotę „na budowę kościoła”.

Możesz odliczyć kwotę dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6 % dochodu. Jeżeli dokonałeś więcej niż jednej darowizny na różne cele (chodzi tu o darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego i na cele krwiodawstwa) i chcesz jeodliczyć - łączna kwota odliczeń z powyższych tytułów nie możeprzekroczyć w rozliczeniu za dany rok kwoty stanowiącej 6 % Twojegodochodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK