reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > VAT w limicie na reprezentację i reklamę

VAT w limicie na reprezentację i reklamę

W związku ze spotkaniem z kontrahentami spółka z o.o. zakupiła usługę gastronomiczną. Czy podatek VAT od tej usługi mieści się w limicie na reprezentację?

Nie uznaje się kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób (art. 16 ust. 1 pkt 28 updop).
Natomiast na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a updop za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
W przypadku nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, o czym stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. A zatem podatek naliczony z tytułu zakupu usługi gastronomicznej traktowany jest przez ustawodawcę jako odrębny koszt od wydatków na cele reprezentacji. W związku z tym podatku tego nie należy zaliczać do limitu na cele reprezentacyjne.
Krzysztof Lis


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama