reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak zaewidencjonować aport w spółce otrzymującej

Aktualizacja: 31.07.2007

Zgodnie z umową spółki przyjęliśmy aport od udziałowca. Jak i w jakiej wartości należy ten środek trwały wykazać w księgach? Jakie są skutki podatkowe przyjęcia środka trwałego w formie aportu? »

Jak opodatkować kontrakt menedżerski zawarty przez polskiego przedsiębiorcę z czeską firmą

Aktualizacja: 10.12.2007

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce na zasadach ogólnych (kpir) podpisała umowę o kontrakt menedżerski (na stanowisku dyrektora ds. sprzedaży) z firmą czeską. Czy przychody z tego kontraktu będą traktowane jako przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, czy jako przychody z samodzielnej działalności zgodnie z art. 13 pkt 9 updof? Gdzie będą opodatkowane przychody z kontraktu wykonywanego na terenie Czech? »

Jakie są skutki podwyższenia wartości jednorazowo zamortyzowanego środka trwałego

Aktualizacja: 30.07.2007

Jak postąpić w przypadku podwyższenia wartości środka trwałego (samochodu ciężarowego), do którego zastosowano w styczniu 2007 r. amortyzację jednorazową? Wartość środka została podwyższona o 21 500 zł netto (w maju 2007 r. zamontowano do niego wydmuch). Czy można zastosować również amortyzację jednorazową? »

Kiedy organ podatkowy może dokonać korekty deklaracji za podatnika

Aktualizacja: 30.07.2007

W deklaracji VAT-7 za marzec błędnie wyliczyliśmy kwotę do zwrotu w terminie 60 dni (została zawyżona o 600 zł). Organ podatkowy w naszym imieniu dokonał korekty. Czy urząd mógł dokonać za nas korekty deklaracji VAT i jakie są tego konsekwencje? »

Jak ewidencjonować składki na ubezpieczenie grupowe na życie

Aktualizacja: 27.07.2007

Spółka opłaca za swoich pracowników dodatkowe ubezpieczenie grupowe na życie. Kwota składki na ubezpieczenie doliczana jest do wynagrodzenia pracowników jako dodatkowy składnik niestanowiący podstawy ustalania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, podlegający jedynie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy ten sposób postępowania jest prawidłowy? Jak właściwie zaksięgować taką listę płac? »

Jaką stawką opodatkować działalność w zakresie handlu samochodami

Aktualizacja: 27.07.2007

Jaką stawką opodatkować działalność gospodarczą w zakresie handlu pojazdami samochodowymi? »

Czy nabywca ponosi odpowiedzialność za sprzedawcę, który nie odprowadził VAT

Aktualizacja: 26.07.2007

Czy ponoszę odpowiedzialność, kiedy kontrahent sprzedał mi usługę i nie odprowadził VAT? »

Jaką ewidencję musi prowadzić rolnik ryczałtowy, aby rozliczać VAT

Aktualizacja: 25.07.2007

Jestem rolnikiem ryczałtowym i rezygnuję ze zwolnienia. Jaką ewidencję jestem zobowiązany prowadzić i jakie elementy powinna ona zawierać? Czy przed rezygnacją ze zwolnienia jestem zobowiązany prowadzić pełną ewidencję? »

Jak prawidłowo rozliczać wydatki na szkolenia

Aktualizacja: 25.07.2007

Czy wydatki poniesione przez spółkę na organizację szkolenia dla kontrahentów w kraju lub za granicą, obejmujące koszt wynajmu hotelu, wyżywienia, transportu, stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak prawidłowo należy rozliczać tego rodzaju wydatki? »

Czy opłacanie pracownikom posiłków stanowi dla nich przychód

Aktualizacja: 25.07.2007

Nasza kancelaria prawna kupuje dla swoich pracowników od firmy cateringowej obiady. Czy wartość obiadów przekazywanych pracownikom stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu? »

Jak ewidencjonować zapłaconą zaliczkę na dostawę towaru

Aktualizacja: 23.07.2007

Proszę o podanie pełnego rozksięgowania na konta wpłaconej przelewem bankowym zaliczki na zakup towaru, na którą otrzymuję fakturę od kontrahenta, a następnie otrzymuję faktury za fizycznie dostarczony towar w ramach wpłaconej zaliczki. »

Gdzie opodatkować usługi budowlane świadczone w Irlandii

Aktualizacja: 23.07.2007

Firma będzie świadczyć usługi wykonania posadzek przemysłowych w budynkach w Irlandii. Wartość kontraktu wynosi 200 000 euro. Jakim dokumentem udokumentować tę sprzedaż? Zarówno firma wykonująca, jak i firma zlecająca wykonanie usługi mieszczą się na terenie Polski i są czynnymi podatnikami VAT. »

Czy faktura dostarczona klientowi pocztą elektroniczną jest dowodem księgowym

Aktualizacja: 23.07.2007

Czy faktura sprzedaży VAT dostarczona klientowi w formie elektronicznej w formacie PDF, przesłana e-mailem, jest pełnoprawnym dokumentem księgowym? »

Jak amortyzować plac obsługujący dwa budynki

Aktualizacja: 20.07.2007

Według jakich stawek należy amortyzować utwardzenie terenu przed budynkiem biurowym i halą magazynową? Nadmieniam, że mam wycenę rzeczoznawcy, teren jest ogrodzony. »

Kary umowne w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 20.07.2007

Jak ująć w księgach rachunkowych zapłacone i otrzymane kary umowne? Jak udokumentować te kary? Jak kary umowne traktowane są przez prawo podatkowe? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama