REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacje z rachunku przepływów pieniężnych

Piotr Rybicki

REKLAMA

W jaki sposób z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metoda pośrednią wydobyć informację o wpływach pieniężnych ze sprzedaży? Przy metodzie bezpośredniej nie ma takiego problemu, bo pozycja taka widnieje w rachunku. A jak to zrobić w metodzie pośredniej?


Rozwiązanie


Rzeczywiście, wartość informacyjna przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej sporządzonych metodą bezpośrednią jest dużo większa niż sporządzonych metodą pośrednią. Wynika to z faktu, że metoda bezpośrednia pokazuje faktyczne wpływy i wydatki, natomiast metoda pośrednia tylko korektę zysk netto o pozycje niepieniężne i dotyczące działalności inwestycyjnej i finansowej.


Dodatkowo zapisy ustawy o rachunkowości nie ułatwiają życia analitykom, gdyż preferują metodę pośrednią. Choć faktycznie każda jednostka ma wybór metody, to jednak jeżeli sporządzi przepływy metodą bezpośrednią, to i tak w dodatkowych informacjach i objaśnieniach musi je zaprezentować metodą pośrednią.


Z punktu widzenia pracy księgowego warto wskazać, że przepływy pieniężne z działalności operacyjnej metodą bezpośrednią są trudniejsze do sporządzenia. Wymagają bowiem prowadzenia dodatkowego rejestru operacji gotówkowych, co z uwagi na ich ilość nie jest łatwe.


Niestety, nie jest możliwe bezpośrednie „przejście” z metody pośredniej na bezpośrednią w oparciu o bilans oraz rachunek zysków i strat. Każda próba oszacowania tych wielkości obarczona jest dużym ryzykiem pomyłki. Z tego też względu najlepiej jest zastosować najprostszą metodę.


Aby oszacować wpływy, należy wielkość przychodów ze sprzedaży powiększyć o średni VAT (zakładając 22% na sprzedaż krajową i 0% na sprzedaż eksportową) oraz skorygować o wzrost/spadek należności z tytułu dostaw i usług (zarówno od jednostek powiązanych jak i pozostałych). Problemem może być średni VAT. Możemy go jednak dość precyzyjnie ustalić na podstawie informacji zawartych w dodatkowych informacjach i objaśnieniach (pkt 2.1). W przypadku braku jakichkolwiek danych pozostaje szacunek.


Przykład

Przychody ze sprzedaży: 2 mln zł

Sprzedaż krajowa: 1,6 mln zł

Sprzedaży eksportowa: 400 tys. zł

Stan należności z tytułu dostaw i usług na początek okresu: 200 tys. zł

Stan należności z tytułu dostaw i usług na koniec okresu: 300 tys. zł

Obliczenia: 2 mln zł × (1,6 mln zł × 0,22 + 0,4 mln zł x 0,00) + 0,2 mln zł - 0,3 mln zł = 2,252 mln zł - co stanowi szacunkową wartość wpływów gotówkowych z działalności operacyjnej.

Ponieważ z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metodą pośrednią znamy przepływy na działalności operacyjnej, nie stanowi już problemu ustalenie wydatków.


Wady wskazanej metody:

l nie uwzględnia przypadków kompensat, które nie powodują ani wpływu, ani wypływu gotówki (najczęściej występują w transakcjach między jednostkami powiązanymi),

l upraszcza rozliczenia z tytułu VAT, w praktyce poza stawkami 22% i 0% mogą wystąpić również stawki pośrednie 7% i 3%,

l nie uwzględnia pozycji niepieniężnych znajdujących się w należnościach, które mogą stanowić istotną pozycję (np. różnice kursowe z tytułu wyceny bilansowej rozrachunków),

l jest to tylko szacunek, a więc obliczenia mogą podlegać jeszcze innym korektom, typowym dla danej jednostki.

Jednak mimo wskazanych wad zastosowanie powyższych obliczeń daje obraz wielkości wpływów i wydatków z działalności operacyjnej.


Porady udzielił:

Piotr Rybicki

dyrektor generalny w firmie Strategie Rachunkowość Finanse;

Pytania: czytelnicy.controlling@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA