reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką opodatkować świadczenie usługi złożonej

Jaką stawką opodatkować świadczenie usługi złożonej

Czy sprzedaż biletów wstępu na występy artystów i drobny poczęstunek oraz na zabawy, ze względu na to, że usługi te są usługami złożonymi, gastronomiczno-rozrywkowymi, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według 7-proc. stawki VAT?


RADA

Całość usługi powinna być opodatkowana VAT z zastosowaniem stawki 7%.

UZASADNIENIE

Jak wynika z treści pytania, w analizowanym przypadku jest wykonywane świadczenie polegające na organizacji kompleksowej usługi rozrywkowej, na którą są sprzedawane bilety wstępu.

Świadczenie takie składa się z kilku czynności, takich jak występy artystów, ale również wydanie poczęstunku. Podkreślić należy, że jeżeli świadczący wykonuje całą, kompleksową usługę, to nie należy dokonywać sztucznego podziału usługi na jej poszczególne elementy składowe.

Wartość poszczególnych usług i dostaw wykonywanych w ramach zleconej usługi stanowi elementy kalkulacyjne całości i jako taka jest uwzględniana w ogólnym obrocie z tytułu wykonania usługi głównej.

Stanowisko takie potwierdzone zostało m.in. w wyroku NSA z 25 października 2000 r., sygn. akt III SA 1853/99, LEX nr 48132, w którym stwierdzono, że: „Skarżąca, dokonując zakupu usług związanych z organizowaniem misji, targów i wystaw i występując jako nabywca tych usług, świadczyła kompleksową usługę, w ramach której koszt zakupu biletów lotniczych stanowił jeden ze składników tej usługi, nie był odrębnie rozliczany i nie stanowił przedmiotu odrębnej umowy”.

Oczywiście oznacza to, że świadczący powinien opodatkować całość obrotu naliczonego z tytułu wykonania usługi z zastosowaniem takiej stawki, jaka właściwa jest dla usługi zasadniczej. W tym celu należy ustalić, jaki jest charakter tego świadczenia łącznego - co jest jego istotą.

Z opisu stanu faktycznego można wywnioskować, iż najważniejszym elementem, a jednocześnie świadczeniem, które wyznacza istotę kompleksowej usługi, jest występ artystyczny.

W każdym przypadku, w którym ustawodawca podatkowy albo działający z jego upoważnienia Minister Finansów nie postanowił inaczej, świadczenia podlegające opodatkowaniu VAT powinny być obciążone tym podatkiem naliczonym według stawki 22%.

Jednak w przypadku usług rozrywkowych pozostałych - wyłącznie w zakresie wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:
• w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
• związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
• świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12)
- ustawodawca obniżył stawkę VAT do wysokości 7%.

Jeżeli przyjęte założenia co do charakteru świadczenia są właściwe, właśnie taka stawka powinna być zastosowana przez świadczącego usługę wskazaną w treści pytania. Istotne przy tym jest to, że według takiej stawki jest opodatkowane całe świadczenie, a nie tylko jego wybrane elementy.

Na marginesie należy wspomnieć, że usługi gastronomiczne podlegają co do zasady opodatkowaniu stawką 7%.

Podstawa prawna:
- art. 41 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Radosław Kowalski
doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Radosław Kowalski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, wcześniej kierownik działu windykacji w jednej z największych firm teleinformatycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach podatkowych. Autor licznych publikacji, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

Źródło:

Biuletyn VAT
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama