REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować zysk przeznaczony na składki ZUS

AP

REKLAMA

Osiągnięty przez spółkę osobową zysk został przeznaczony na pokrycie składek ZUS płaconych przez firmę za wspólników. Jak zaksięgować tę operację w księgach rachunkowych?


Jednostki podlegające ustawie o rachunkowości, z mocy ustawy lub dobrowolnie, mogą dokonać podziału lub pokrycia wyniku finansowego po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.


W zależności od formy prawnej spółki oraz zapisów umowy każdy ze wspólników uczestniczy w podziale zysku w określonym udziale. Przykładowo wspólnicy spółki cywilnej uczestniczą w podziale w równych częściach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Natomiast komandytariusz w spółce komandytowej uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Tak więc wspólnicy dokonujący podziału zysku powinni zwrócić uwagę nie tylko na kodeksowe zasady podziału zysku, ale przede wszystkim na zapisy umowy. Zasady ewidencji księgowej tego rodzaju rozrachunków przedstawiono na poniższych przykładach.


Spółka jawna AB wypracowała za 2006 rok zysk w wysokości 100 tys. zł. Zgodnie z podjętą uchwałą wspólnicy postanowili przeznaczyć część zysku w wysokości 40 tys. zł na uregulowanie zobowiązania wobec spółki z tytułu ubezpieczeń społecznych, których płatnikiem w roku 2006 była spółka, a pozostałą kwotę na zwiększenie kapitałów własnych spółki. Zobowiązanie każdego ze wspólników wobec spółki wynosi 20 tys. zł. Część zysku przeznaczonego na uregulowanie zobowiązań wspólników wobec ZUS rozliczono proporcjonalnie na wspólników. 1) Przeksięgowanie zysku brutto: Wn konto 86 „Wynik finansowy” - 100 tys. zł, Ma konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” - 100 tys. zł, 2) Podział zysku: Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” - 100 tys. zł, Ma konto 81 „Kapitał zapasowy” - 60 tys. zł, Ma konto 24-1 „Rozrachunki ze wspólnikiem A” - 20 tys zł, Ma konto 24-2 „Rozrachunki ze wspólnikiem B” - 20 tys. zł.


Zobowiązanie wspólników wobec ZUS za 2006 rok uregulowane przez Spółkę: saldo Wn konta 24-1 „Rozrachunki ze wspólnikiem A” - 20 tys. zł, saldo Wn konta 24-2 „Rozrachunki ze wspólnikiem” B - 20 tys. zł.


W przypadku, gdyby zysk za 2006 rok został przeznaczony na poczet zobowiązań wspólników z tytułu ubezpieczeń za 2007 rok, księgowania będą następujące. Część zysku przeznaczonego na uregulowanie zobowiązań wspólników wobec ZUS rozliczono proporcjonalnie na wspólników. 1) Przeksięgowanie zysku brutto: Wn konto 86 „Wynik finansowy” - 100 tys. zł, Ma konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” - 100 tys. zł, 2) Podział zysku: Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” - 100 tys. zł, Ma konto 81 „Kapitał zapasowy” - 60 tys. zł, Ma konto 24-1 „Rozrachunki ze wspólnikiem A” - 20 tys. zł, Ma konto 24-2 „Rozrachunki ze wspólnikiem B” - 20 tys. zł, 3) Zobowiązanie wobec ZUS wspólników za styczeń 2007 r., uregulowane przez spółkę: Wn konta 24-1 „Rozrachunki ze wspólnikiem” - 1,8 tys. zł, Wn konta 24-2 „Rozrachunki ze wspólnikiem B” - 1,8 tys. zł, Ma 22 „Zobowiązanie wobec ZUS” - 3,6 tys. zł. Ewidencja rozrachunków z tytułu składek ZUS w kolejnych miesiącach będzie identyczna jak w pkt 3.


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 53 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Sławomir Kubisa

starszy konsultant, dział audytu, Grupa Gumułka-Audyt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA