REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wystawiać faktury raz na kwartał

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

REKLAMA

Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i hurtowa sprzedaż wyrobów budowlanych. Sprzedaż jest dokonywana bezpośrednio do hurtowników. W związku z bardzo dużą konkurencją na rynku materiałów budowlanych oraz powszechnym stosowaniem przez konkurentów różnych akcji promocyjnych, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży, spółka postanowiła nawiązać współpracę również z podmiotami, które zajmują się świadczeniem usług przy użyciu jej wyrobów.


W ramach tej umowy podmiot wykonawczy byłby zobowiązany do świadczenia na rzecz spółki usług oraz wykorzystywania do wykonywanych przez siebie usług budowlanych wyrobów spółki. W tym celu spółka zamierza podpisać z takimi podmiotami gospodarczymi umowy o współpracy w zakresie świadczenia na jej rzecz usług. Z tytułu wykonania tych usług spółka na podstawie faktur VAT wystawianych po upływie okresu rozliczeniowego (kwartału) wypłacałaby uprawnionemu wynagrodzenie. Miarą wykonania usługi byłaby ilość przerobionego wyrobu zrealizowana w okresie rozliczeniowym. Czy prawidłowe byłoby wystawianie faktury za wykonanie usług na rzecz spółki po upływie kwartału jako okresu wykonania usługi?


RADA


Przyjęty przez Państwa spółkę sposób rozliczania usług jest prawidłowy. Szczegóły w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE

Ustalenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego rodzi skutki na gruncie podatku od towarów i usług. Ustalenie tego momentu pozwala na przypisanie podatku od danej transakcji do właściwego okresu rozliczeniowego (miesiąca, kwartału) i jego terminowe zadeklarowanie, a w konsekwencji - prawidłowe rozliczenie z urzędem skarbowym.


Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Momentem wykonania usługi jest moment wykonania wszystkich działań czy czynności składających się na daną usługę.


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży Państwa spółka postanowi nawiązać współpracę z podmiotami, które zajmą się świadczeniem usług przy użyciu wyrobów spółki. W tym celu zawrze z nimi stosowną umowę. W umowie przyjęto za okres rozliczeniowy kwartał. Podstawą do wystawienia faktury za dany okres rozliczeniowy byłaby ilość przerobionego wyrobu zrealizowanego w okresie rozliczeniowym.


Mając to na uwadze, można przyjąć, iż świadczone przez Państwa usługi noszą znamiona świadczenia o charakterze ciągłym. Niestety w ustawie o VAT, a także w rozporządzeniach wykonawczych, nie znajdziemy definicji usługi ciągłej. Generalnie przyjmuje się, że z usługą ciągłą mamy do czynienia wtedy, gdy dana usługa jest wykonywana periodycznie i w której jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia jej świadczenia, natomiast moment jej zakończenia (definitywnego wykonania) nie jest z góry określony.


Za moment wykonania usług ciągłych należy przyjąć zakończenie okresu, po którym następuje częściowe ich rozliczenie (w Państwa przypadku jest to kwartał), określonego w umowie zawartej pomiędzy usługobiorcą i usługodawcą.


Potwierdzeniem tego jest postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 3 czerwca 2005 r., nr RO/443/79/2005, wydane przez Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, w którym czytamy, że: „(...) w przypadku świadczenia usług generalną zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Istotne dla określenia momentu wykonania przedmiotowej usługi są jednak warunki zawarte w umowie. W przypadku kwartalnego rozliczania wykonanych usług, zgodnie z warunkami umowy, faktura powinna być wystawiona nie później niż 7 dnia od zakończenia kwartału, w którym usługi świadczono (...)”.


Tak więc nie ma żadnych przeszkód prawnych uniemożliwiających wystawienie na koniec przyjętego okresu rozliczeniowego (kwartału) faktury dokumentującej sprzedaż usług. Należy pamiętać, że faktura nie może być wystawiona później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi.


Podstawa prawna:
- art. 5 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF: Podatkowa rewolucja od 1 lutego 2026! Księgowi alarmują: chaos, niejasne przepisy i strach przed zmianami

Od 1 lutego 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla największych firm, a dwa miesiące później dla całej reszty przedsiębiorców. Mimo zbliżającego się terminu, wciąż brakuje ostatecznych przepisów, a dokumentacja techniczna nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Księgowi biją na alarm – obawiają się chaosu organizacyjnego, przeciążenia obowiązkami i braku jasnych wytycznych. Przedsiębiorców czeka rewolucja, na którą wielu z nich wciąż nie jest gotowych.

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

REKLAMA

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

REKLAMA

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA