reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak amortyzować plac obsługujący dwa budynki

Jak amortyzować plac obsługujący dwa budynki

Według jakich stawek należy amortyzować utwardzenie terenu przed budynkiem biurowym i halą magazynową? Nadmieniam, że mam wycenę rzeczoznawcy, teren jest ogrodzony.


RADA


Plac obsługujący dwa budynki należy traktować jako odrębny środek trwały. Podlega on amortyzacji według stawki 4,5% jako obiekt inżynierii lądowej.


UZASADNIENIE


Z objaśnień do grupy 1 „Budynki i budowle” zawartych w Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, że w skład budynku jako pojedynczego obiektu inwentarzowego wlicza się również tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Obiekty pomocnicze obsługujące więcej niż jeden budynek należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem.


A zatem w przypadku gdy plac obsługuje jeden budynek, to stanowi on element wchodzący w skład tego budynku. Wówczas jego wartość początkową (wydatki na utwardzenie terenu) należałoby wliczyć do wartości początkowej budynku.


Jednakże w sytuacji gdy plac obsługuje dwa budynki (budynek biurowy i budynek magazynowy), to należy go traktować jako odrębny środek trwały. Wówczas należy go zaliczyć do budowli, traktując jako obiekt inżynierii lądowej (grupa 2 - obiekty inżynierii lądowej i wodnej, rodzaj 291 - obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane).


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Jeśli plac obsługuje jeden budynek będący środkiem trwałym, to o jego wartość należy podwyższyć wartość początkową budynku i amortyzować łącznie. Stanowi on bowiem wówczas tzw. obiekt pomocniczy. Natomiast jeśli obsługuje dwa budynki lub więcej, uznaje się go za odrębny środek trwały zaklasyfikowany według KŚT do rodzaju „obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”.


Na podstawie Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych podlega on amortyzacji według stawki 4,5%.


Organem upoważnionym do wydawania wiążącej opinii w sprawie klasyfikacji środków trwałych jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym w Łodzi.


Podstawa prawna:
- Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiący załącznik nr 1 do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

- rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz.U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 260, poz. 2589


Krzysztof Wieluński

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Czytaj także

Autor:

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama