Jaką stawką opodatkować działalność w zakresie handlu samochodami
REKLAMA
RADA
Jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, to będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%. Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.
UZASADNIENIE
Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy ustalić, z jakim dokładnie rodzajem działalności mamy do czynienia. Stawka ryczałtu będzie bowiem uzależniona od sklasyfikowania świadczonych przez Pana usług.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z działalności usługowej w zakresie handlu są opodatkowane ryczałtem w wysokości 3%. Przez działalność usługową w zakresie handlu należy rozumieć sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
W związku z powyższym, jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu samochodami, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%.
Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.
Warto jednak zaznaczyć, że w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ww. ustawy zastrzeżono, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu. Ponieważ ustawodawca nie zastrzegł, o jaki przedmiot umowy komisu chodzi, to należy uznać, że stawka ta znajdzie zastosowanie do wszystkich umów komisu, w tym komisu samochodowego. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 czerwca 2005 r., nr PB4/005-SIP-5/05, czytamy, że:
W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) cyt. ustawy ryczałt od prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu wynosi 8,5%. (...) Skoro zatem ww. przepis stanowi o prowizji uzyskiwanej przez komisanta z wykonania umowy komisu - nie określając przedmiotu umowy - to należy uznać, że stawka 8,5% dotyczy wszelkich rodzajów komisu, w tym również komisu samochodowego. A zatem prowizja uzyskana przez Panią ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu, o jakiej mowa w przytoczonych przepisach Kodeksu cywilnego, jest opodatkowana stawką ryczałtu w wys. 8,5%, a Pani stanowisko zawarte w zapytaniu w ww. kwestii jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.
Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.
Marianna Kępska
ekspert w zakresie podatków dochodowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat