REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować działalność w zakresie handlu samochodami

Marianna Kępska
Jaką stawką opodatkować działalność gospodarczą w zakresie handlu pojazdami samochodowymi?

RADA


Jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, to będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%. Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.


UZASADNIENIE


Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy ustalić, z jakim dokładnie rodzajem działalności mamy do czynienia. Stawka ryczałtu będzie bowiem uzależniona od sklasyfikowania świadczonych przez Pana usług.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z działalności usługowej w zakresie handlu są opodatkowane ryczałtem w wysokości 3%. Przez działalność usługową w zakresie handlu należy rozumieć sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.


W związku z powyższym, jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu samochodami, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%.


Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.


Warto jednak zaznaczyć, że w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ww. ustawy zastrzeżono, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu. Ponieważ ustawodawca nie zastrzegł, o jaki przedmiot umowy komisu chodzi, to należy uznać, że stawka ta znajdzie zastosowanie do wszystkich umów komisu, w tym komisu samochodowego. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 czerwca 2005 r., nr PB4/005-SIP-5/05, czytamy, że:

W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) cyt. ustawy ryczałt od prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu wynosi 8,5%. (...) Skoro zatem ww. przepis stanowi o prowizji uzyskiwanej przez komisanta z wykonania umowy komisu - nie określając przedmiotu umowy - to należy uznać, że stawka 8,5% dotyczy wszelkich rodzajów komisu, w tym również komisu samochodowego. A zatem prowizja uzyskana przez Panią ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu, o jakiej mowa w przytoczonych przepisach Kodeksu cywilnego, jest opodatkowana stawką ryczałtu w wys. 8,5%, a Pani stanowisko zawarte w zapytaniu w ww. kwestii jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.


Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.


Marianna Kępska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

    Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

    Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

    Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

    Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

    W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

    Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

    Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

    Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

    Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

    Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

    Fundacja rodzinna jako family office

    Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

    Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

    Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

    Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

    Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

    Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

    18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

    REKLAMA