| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką opodatkować działalność w zakresie handlu samochodami

Jaką stawką opodatkować działalność w zakresie handlu samochodami

Jaką stawką opodatkować działalność gospodarczą w zakresie handlu pojazdami samochodowymi?


RADA


Jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, to będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%. Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.


UZASADNIENIE


Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy ustalić, z jakim dokładnie rodzajem działalności mamy do czynienia. Stawka ryczałtu będzie bowiem uzależniona od sklasyfikowania świadczonych przez Pana usług.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z działalności usługowej w zakresie handlu są opodatkowane ryczałtem w wysokości 3%. Przez działalność usługową w zakresie handlu należy rozumieć sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.


W związku z powyższym, jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu samochodami, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%.


Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.


Warto jednak zaznaczyć, że w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ww. ustawy zastrzeżono, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu. Ponieważ ustawodawca nie zastrzegł, o jaki przedmiot umowy komisu chodzi, to należy uznać, że stawka ta znajdzie zastosowanie do wszystkich umów komisu, w tym komisu samochodowego. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 czerwca 2005 r., nr PB4/005-SIP-5/05, czytamy, że:

W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) cyt. ustawy ryczałt od prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu wynosi 8,5%. (...) Skoro zatem ww. przepis stanowi o prowizji uzyskiwanej przez komisanta z wykonania umowy komisu - nie określając przedmiotu umowy - to należy uznać, że stawka 8,5% dotyczy wszelkich rodzajów komisu, w tym również komisu samochodowego. A zatem prowizja uzyskana przez Panią ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu, o jakiej mowa w przytoczonych przepisach Kodeksu cywilnego, jest opodatkowana stawką ryczałtu w wys. 8,5%, a Pani stanowisko zawarte w zapytaniu w ww. kwestii jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.


Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.


Marianna Kępska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »