| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać zaliczki w eksporcie

Jak rozliczać zaliczki w eksporcie

W listopadzie 2006 r. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet dostawy ze Szwajcarii, którą rozliczyliśmy w deklaracji za listopad ze stawką 0%. W maju dokonaliśmy dostawy tych towarów do Niemiec. Kontrahent nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Niemczech. Jak powinnyśmy rozliczyć tę transakcję?


RADA

W tym przypadku należy skorygować deklarację za listopad i opodatkować otrzymaną zaliczkę według stawki krajowej. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W obecnie obowiązującej ustawie o VAT otrzymanie zaliczki w jakiejkolwiek wysokości powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania, w tej części. W przypadku otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów przewidziano szczególne zasady jej rozliczania, ponieważ obowiązek podatkowy powstaje z tytułu jej otrzymania, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Dlatego jeżeli otrzymujemy zaliczkę na poczet eksportu towarów, który nastąpi po upływie 6 miesięcy od jej otrzymania, nie rozliczamy jej w ogóle w deklaracji VAT-7. W takim przypadku rozliczamy VAT dopiero z tytułu dokonania dostawy w miesiącu, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 20 maja, która nastąpiła w tym dniu. W związku z tym w deklaracji za październik nie należało rozliczać VAT. 5 czerwca spółka otrzymała dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE. Dlatego należało rozliczyć tę transakcję w deklaracji za maj, stosując stawkę 0%.

Natomiast gdy nie rozliczamy otrzymanej zaliczki, przewidując, że wywóz nastąpi w terminie dłuższym niż 6 miesięcy, a nastąpi przed tym terminem, będziemy zobowiązani do skorygowania deklaracji za miesiąc, w którym otrzymaliśmy zaliczkę, i rozliczenia w niej VAT.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 20 maja. Nastąpiła jednak 30 marca. Dlatego należy skorygować deklarację za październik i rozliczyć w niej transakcję.
 

Gdy przewidywany wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, należy taką zaliczkę rozliczyć w miesiącu jej otrzymania w poz. 31 deklaracji. Przysługuje nam w tym przypadku prawo do zastosowania stawki 0%. W dacie składania deklaracji za dany okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów, nie jest konieczne posiadanie dokumentów, o których mowa w art. 41 ust. 6 ustawy (eksport bezpośredni) i art. 41 ust. 11 ustawy (eksport pośredni).

Gdy otrzymujemy zaliczkę, od której powstaje obowiązek podatkowy, należy ją udokumentować fakturą, którą wystawia się w terminie 7 dni od jej otrzymania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK