REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać zaliczki w eksporcie

Marcin Jasiński

REKLAMA

W listopadzie 2006 r. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet dostawy ze Szwajcarii, którą rozliczyliśmy w deklaracji za listopad ze stawką 0%. W maju dokonaliśmy dostawy tych towarów do Niemiec. Kontrahent nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Niemczech. Jak powinnyśmy rozliczyć tę transakcję?

RADA

W tym przypadku należy skorygować deklarację za listopad i opodatkować otrzymaną zaliczkę według stawki krajowej. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W obecnie obowiązującej ustawie o VAT otrzymanie zaliczki w jakiejkolwiek wysokości powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania, w tej części. W przypadku otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów przewidziano szczególne zasady jej rozliczania, ponieważ obowiązek podatkowy powstaje z tytułu jej otrzymania, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Dlatego jeżeli otrzymujemy zaliczkę na poczet eksportu towarów, który nastąpi po upływie 6 miesięcy od jej otrzymania, nie rozliczamy jej w ogóle w deklaracji VAT-7. W takim przypadku rozliczamy VAT dopiero z tytułu dokonania dostawy w miesiącu, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 20 maja, która nastąpiła w tym dniu. W związku z tym w deklaracji za październik nie należało rozliczać VAT. 5 czerwca spółka otrzymała dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE. Dlatego należało rozliczyć tę transakcję w deklaracji za maj, stosując stawkę 0%.

Natomiast gdy nie rozliczamy otrzymanej zaliczki, przewidując, że wywóz nastąpi w terminie dłuższym niż 6 miesięcy, a nastąpi przed tym terminem, będziemy zobowiązani do skorygowania deklaracji za miesiąc, w którym otrzymaliśmy zaliczkę, i rozliczenia w niej VAT.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 20 maja. Nastąpiła jednak 30 marca. Dlatego należy skorygować deklarację za październik i rozliczyć w niej transakcję.
 

Gdy przewidywany wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, należy taką zaliczkę rozliczyć w miesiącu jej otrzymania w poz. 31 deklaracji. Przysługuje nam w tym przypadku prawo do zastosowania stawki 0%. W dacie składania deklaracji za dany okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów, nie jest konieczne posiadanie dokumentów, o których mowa w art. 41 ust. 6 ustawy (eksport bezpośredni) i art. 41 ust. 11 ustawy (eksport pośredni).

Gdy otrzymujemy zaliczkę, od której powstaje obowiązek podatkowy, należy ją udokumentować fakturą, którą wystawia się w terminie 7 dni od jej otrzymania.
Jeśli warunek wywozu nie zostanie dotrzymany, tj. towar zostanie wywieziony w okresie dłuższym niż 6 miesięcy, wówczas podatnik ma obowiązek dokonania korekty rozliczeń. Sposób korekty należy uzależnić od tego, czy:
1) wywóz towarów poza granice UE nastąpi w terminie dłuższym niż 6 miesięcy,
2) towary nie zostaną wywiezione poza granice UE, ale np. do innego kraju UE lub miejsca na terytorium kraju.

W pierwszym przypadku obowiązek podatkowy nie powstał w ogóle. Powstaje dopiero z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty. Problem tkwi w tym, kiedy należy takiej korekty dokonać. Organy podatkowe uznają, że takiej korekty należy dokonać w deklaracji składanej za okres, w którym mija 6 miesiąc od dnia otrzymania zaliczki.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny 100 000 zł. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 5 maja. Nastąpiła jednak 2 czerwca. 15 czerwca spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium UE. W związku z tym w deklaracji za maj należy dokonać korekty, wykazując w poz. 31 kwotę 100 000 ze znakiem (-). Natomiast w deklaracji za czerwiec należy wykazać tę transakcję jako eksport towarów.

Natomiast w drugim przypadku, gdy nabywca towarów zmieni dyspozycję co do wywozu towarów, jesteśmy zobowiązani do korekty deklaracji, w której rozliczyliśmy zaliczkę. Gdy towary nie opuszczą terytorium Polski lub zostaną wywiezione do innego kraju UE, ale nabywca nie będzie posiadał NIP VAT UE, to wtedy jesteśmy zobowiązani zastosować stawkę krajową. Przyjmuje się w tym przypadku, że otrzymana kwota jest kwotą brutto.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny - 100 000 zł. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 5 maja i nastąpiła w tym dniu, ale do Niemiec. Szwajcarski kontrahent nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Dlatego transakcję należy rozliczyć jak dostawę krajową, w tym przypadku opodatkowaną stawką 0%. W deklaracji za październik należy dokonać korekty, wykazując w poz. 31 kwotę 100 000 ze znakiem (-) oraz w poz. 28 - 81 967, a w poz. 29 - 18 033.
 

Podstawa prawna:
- art. 19 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Marcin Jasiński
ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

REKLAMA