REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie opodatkować usługi budowlane świadczone w Irlandii

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

REKLAMA

Firma będzie świadczyć usługi wykonania posadzek przemysłowych w budynkach w Irlandii. Wartość kontraktu wynosi 200 000 euro. Jakim dokumentem udokumentować tę sprzedaż? Zarówno firma wykonująca, jak i firma zlecająca wykonanie usługi mieszczą się na terenie Polski i są czynnymi podatnikami VAT.


RADA


Roboty budowlane wykonywane poza Polską nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwie, w którym jest położona nieruchomość. Należy się zarejestrować w Irlandii jako podatnik podatku od wartości dodanej i wystawić irlandzką fakturę.


UZASADNIENIE


Miejsce świadczenia usług budowlanych (jako usług związanych z nieruchomościami) należy ustalać według miejsca położenia nieruchomości, której dotyczą. W konsekwencji usługi budowlane wykonywane na nieruchomościach położonych poza Polską nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Z punktu widzenia polskich przepisów są to czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce.


Mając to na uwadze, w przypadku gdy wykonuje Pan roboty budowlane na nieruchomości położonej na terenie Irlandii, usługa podlega opodatkowaniu w Irlandii. Tak więc zakres opodatkowania przedmiotowych usług reguluje irlandzkie prawo podatkowe. W takim przypadku zarówno stawka podatku, jak i sposób rozliczenia powinny być dokonane w oparciu o przepisy irlandzkiej ustawy o podatku od wartości dodanej.


Również kwestia, który z podmiotów biorących udział w transakcji: wykonawca, podwykonawca czy też usługobiorca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku od tej usługi na terenie Irlandii, powinna być rozstrzygnięta na podstawie przepisów podatkowych obowiązujących w tym kraju.


Generalnie, gdy roboty budowlane są wykonywane dla podatników VAT z danego państwa, państwa członkowskie przeważnie zwalniają podatników zagranicznych z obowiązku rejestracji jako podatnika VAT. W takim przypadku dla udokumentowania robót budowlanych właściwe byłoby wystawienie faktury uproszczonej, a więc faktury bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.


Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, ani Pan nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Irlandii, ani Pański zleceniodawca. Z tego względu będzie Pan zobowiązany do dokonania rejestracji na potrzeby tego podatku w Irlandii i tam się rozliczenia, ponieważ osoby, które muszą się zarejestrować jako podatnicy VAT, to osoby podlegające opodatkowaniu, których roczne obroty przekraczają (lub prawdopodobnie przekroczą) następujące progi (www. dublin. polishembassy. ie/podatki. htm):

l 55 000 euro w przypadku dostarczania towarów,

l 27 500 euro w przypadku świadczenia usług.


Faktura wystawiona na rzecz polskiego odbiorcy usługi na nieruchomości położonej w Irlandii powinna być obciążona irlandzkim podatkiem od wartości dodanej. Nie wystawiamy polskiej faktury VAT. Gdy w związku z tą transakcją przysługuje Panu prawo do odliczenia, obrót z tytułu tej usługi wykazujemy dodatkowo w poz. 21 deklaracji VAT-7.


Powyższe stanowisko zostało potwierdzenie w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarocinie z 5 września 2006 roku, nr PP/443-5/06, w którym czytamy m.in.:

„(...) Spółka wykonując instalacje zraszania magazynów we Francji, świadczy usługi budowlane na nieruchomościach położonych poza granicami naszego kraju. Zatem zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Ustawodawca uzależnia bowiem miejsce opodatkowania usług od miejsca ich świadczenia. Skoro więc nieruchomość położona jest we Francji, to tam musi nastąpić opodatkowanie usługi. Jeżeli generalny wykonawca (firma polska) nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej we Francji, to polski podwykonawca powinien dokonać rejestracji na potrzeby tego podatku we Francji i tam się rozliczyć. Faktura wystawiona na rzecz polskiego odbiorcy usługi na nieruchomości położonej we Francji powinna być obciążona francuskim podatkiem od wartości dodanej. W sytuacji gdy generalny wykonawca inwestycji byłby zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej we Francji, polski podwykonawca mógłby przerzucić na niego obowiązek rozliczenia podatku VAT z tego tytułu na terenie Francji. Usługa ta, wykonana przez polskiego podwykonawcę, byłaby czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce (...)”.


Podstawa prawna:
- art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

2000 zł dla pogorzelców z ul. Marywilskiej z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, ulgi ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku? Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

REKLAMA