| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Porady prawne

Jak odliczyć VAT od leasingu operacyjnego samochodu osobowego

Aktualizacja: 10.07.2007

Jesteśmy spółką z o.o. Wziąłem w leasing operacyjny dwa samochody osobowe. Ile mogę odliczyć VAT z czynszu zerowego i inicjalnego oraz z rat leasingowych? Czy mogę odliczyć VAT od paliwa? Jeżeli kupię części zamienne, czy też mogę od nich odliczyć VAT? Podobno „kilometrówki” nie muszę prowadzić? »

Jak ewidencjonować faktury kosztowe dotyczące ubiegłych lat

Aktualizacja: 09.07.2007

Po sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok 2006 otrzymaliśmy fakturę za usługi marketingowe wykonane w ubiegłym roku. W księgach którego roku powinniśmy ją ująć i jak przeprowadzić ewidencję? »

Czy korzystniejsze jest opodatkowanie przychodu z likwidacji spółki, czy z umorzenia udziałów

Aktualizacja: 09.07.2007

Udziałowcem spółki A z o.o. jest osoba fizyczna posiadająca udziały o wartości nominalnej 100 000 zł oraz spółka B z o.o. posiadająca udziały o wartości nominalnej 50 000 zł. Planowana jest likwidacja spółki A z o.o. »

Amortyzacja bilansowa środka trwałego używanego sezonowo

Aktualizacja: 06.07.2007

Jesteśmy spółką z o.o., która w maju 2007 r. zakupiła nowy środek trwały. Jednakże – z uwagi na specyfikę działalności – będziemy go wykorzystywać wyłącznie w okresie letnim. Jak należy dokonywać jego amortyzacji bilansowej? »

Jak rozliczać zaliczki w eksporcie

Aktualizacja: 06.07.2007

W listopadzie 2006 r. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet dostawy ze Szwajcarii, którą rozliczyliśmy w deklaracji za listopad ze stawką 0%. W maju dokonaliśmy dostawy tych towarów do Niemiec. Kontrahent nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Niemczech. Jak powinnyśmy rozliczyć tę transakcję? »

Jak księgować remonty wynajmowanych pomieszczeń

Aktualizacja: 05.07.2007

Wynajęliśmy innej spółce pomieszczenia biurowe i magazynowe na potrzeby działalności gospodarczej. W umowie najmu najemca zobowiązał się do remontów i adaptacji pomieszczeń, w tym wymiany stolarki, podłóg, okien, instalacji grzewczych, urządzeń sanitarnych, budowy oddzielnego wejścia. »

Jak rozliczyć wykonywanie przez pracownika zadań w różnych miejscowościach

Aktualizacja: 05.07.2007

Firma budowlana z siedzibą w Krakowie jest wykonawcą kilku inwestycji na terenie południowej Polski. W związku z trudnościami w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanej kadry na lokalnym rynku pracy jest zmuszona przemieszczać niektórych swoich pracowników pomiędzy realizowanymi obiektami. »

Jak zaewidencjonować dzierżawę gruntu

Aktualizacja: 04.07.2007

Na podstawie umowy dzierżawy zawartej w grudniu 2006 r. z rolnikiem indywidualnym spółka z o.o., której podstawową działalnością jest działalność rolnicza, wydzierżawiła od rolnika grunt rolny na okres pięciu lat, poczynając od 1 stycznia 2007 r. »

Jak rozliczyć import usług transportu międzynarodowego

Aktualizacja: 04.07.2007

W celu dostarczenia towaru do nabywcy z kraju trzeciego spółka zakupiła usługę transportu międzynarodowego od firmy z Danii. »

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego po leasingu

Aktualizacja: 03.07.2007

Od 2002 r. użytkowałam na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. W kwietniu 2007 r. po zakończeniu leasingu wykupiłam go za 500 zł netto i zaksięgowałam tę wartość bezpośrednio w koszty. Teraz zamierzam sprzedać ten samochód. Jak to rozliczyć? W jakiej wartości muszę wystawić fakturę? Czy może to być cena 900 zł netto? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na wytworzenie ulotek reklamowych

Aktualizacja: 03.07.2007

Prowadzę działalność gastronomiczną. Chciałabym zlecić zewnętrznej firmie produkcję ulotek reklamujących naszą restaurację. Czy mogę całość wydatków poniesionych na wytworzenie ulotek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »

Jak ewidencjonować zysk przeznaczony na składki ZUS

Aktualizacja: 02.07.2007

Osiągnięty przez spółkę osobową zysk został przeznaczony na pokrycie składek ZUS płaconych przez firmę za wspólników. Jak zaksięgować tę operację w księgach rachunkowych? »

Czy można odliczyć całość podatku naliczonego po otrzymaniu tylko części towarów

Aktualizacja: 02.07.2007

Zamówiliśmy towar. W maju dotarła do nas dostawa wraz z fakturą na całość zamówienia. W trakcie podróży część towarów zaginęła. Czy można odliczyć całość podatku naliczonego po otrzymaniu tylko części towarów? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Aktualizacja: 29.06.2007

Spółka z o.o. sfinansowała dwóm członkom rady nadzorczej szkolenie w zakresie controllingu i rachunkowości. Czy wydatek ten, ze względu na przedmiot szkolenia, może zostać zaliczony do kosztów spółki? W jaki sposób nakłady na szkolenie powinni opodatkować członkowie rady nadzorczej? »

Jak wyceniać i ewidencjonować fakturę korygującą

Aktualizacja: 29.06.2007

W marcu kupiliśmy od kontrahenta zagranicznego (z UE) towar, natomiast w maju otrzymaliśmy fakturę korygującą zmniejszającą jego wartość z tytułu uzyskanego rabatu. Jak powinniśmy to ująć w księgach i po jakim kursie dokonać przeliczenia faktury korygującej? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK