| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zaliczki od wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

Jak rozliczyć zaliczki od wynagrodzeń pracowników skierowanych do pracy za granicą

W lutym 2007 r. spółka skierowała pracowników do pracy we Francji. Ich wynagrodzenia wypłaca spółka w Polsce. Gdzie powinny być opodatkowane te wynagrodzenia? Jak powinny być rozliczane zaliczki od tych wynagrodzeń?


RADA

Do momentu przekroczenia 183 dni w danym roku podatkowym zaliczki powinny być uiszczane w Polsce. Po przekroczeniu tego okresu należałoby wystąpić o zwrot tych zaliczek oraz za cały okres rozliczyć je we Francji.

UZASADNIENIE

Kwestię opodatkowania dochodów z pracy we Francji należy rozpatrywać w oparciu o postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Generalną zasadą jest, że pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. A zatem jeżeli praca wykonywana jest we Francji, to z zasady tam powinno być opodatkowane wynagrodzenie za nią. Jednakże zgodnie z art. 15 ust. 2 tej umowy wynagrodzenia, jakie osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, wykonywanej na terenie drugiego umawiającego się państwa (Francji), podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie (Polsce), jeżeli:
- odbiorca przebywa w drugim państwie (we Francji) podczas jednego lub kilku okresów, nieprzekraczających łącznie 183 dni w danym roku podatkowym,
- wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma w tym drugim państwie (we Francji) miejsca zamieszkania lub siedziby,
- wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie (we Francji).
Jeżeli będą spełnione wszystkie powyższe warunki, to wynagrodzenie pracowników będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce, pomimo że praca jest wykonywana we Francji.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wynagrodzenia polskich pracowników oddelegowanych do pracy we Francji będą opodatkowane wyłącznie w Polsce, jeśli ich pobyt we Francji nie przekroczy 183 dni w roku podatkowym, a pracodawcą będzie polski podmiot niemający we Francji ani siedziby, ani zakładu.

Nasuwa się jednak pytanie, jak rozliczać zaliczki, gdy pracodawca już od momentu skierowania przewiduje, że pracownicy będą przebywać we Francji ponad 183 w danym roku podatkowym. Kwestia ta nie jest jednoznacznie uregulowana ani w umowie, ani w komentarzu do modelowej konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku OECD.
Jednakże użycie w umowie sformułowania „odbiorca przebywa” wskazuje, że miejsce opodatkowania należy rozpatrywać w kontekście faktycznego, a nie przewidywanego przebywania pracownika we Francji. W związku z tym do momentu przekroczenia 183 dni zaliczki od wynagrodzeń tych pracowników należałoby wpłacać w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że po przekroczeniu 183 dni wynagrodzenia pracownika od początku jego przebywania w danym roku podatkowym we Francji należy tam opodatkować. W związku z tym należałoby wystąpić o zwrot tych zaliczek na podstawie wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Zaliczki bowiem w tej sytuacji zostały w Polsce wpłacone nienależnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK