W lutym 2007 r. spółka skierowała pracowników do pracy we Francji. Ich wynagrodzenia wypłaca spółka w Polsce. Gdzie powinny być opodatkowane te wynagrodzenia? Jak powinny być rozliczane zaliczki od tych wynagrodzeń?
RADA
Do momentu przekroczenia 183 dni w danym roku podatkowym zaliczki powinny być uiszczane w Polsce. Po przekroczeniu tego okresu należałoby wystąpić o zwrot tych zaliczek oraz za cały okres rozliczyć je we Francji.
UZASADNIENIE
Kwestię opodatkowania dochodów z pracy we Francji należy rozpatrywać w oparciu o postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Generalną zasadą jest, że pensje, płace i podobne
wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że
praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. A zatem jeżeli praca wykonywana jest we Francji, to z zasady tam powinno być opodatkowane
wynagrodzenie za nią. Jednakże zgodnie z art. 15 ust. 2 tej umowy wynagrodzenia, jakie osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, wykonywanej na terenie drugiego umawiającego się państwa (Francji), podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie (Polsce), jeżeli:
- odbiorca przebywa w drugim państwie (we Francji) podczas jednego lub kilku okresów, nieprzekraczających łącznie 183 dni w danym roku podatkowym,
- wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma w tym drugim państwie (we Francji) miejsca zamieszkania lub siedziby,
- wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą
pracodawca posiada w drugim państwie (we Francji).
Jeżeli będą spełnione wszystkie powyższe warunki, to wynagrodzenie pracowników będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce, pomimo że praca jest wykonywana we Francji.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wynagrodzenia polskich pracowników oddelegowanych do pracy we Francji będą opodatkowane wyłącznie w Polsce, jeśli ich pobyt we Francji nie przekroczy 183 dni w roku podatkowym, a pracodawcą będzie polski podmiot niemający we Francji ani siedziby, ani zakładu.
Nasuwa się jednak pytanie, jak rozliczać zaliczki, gdy
pracodawca już od momentu skierowania przewiduje, że pracownicy będą przebywać we Francji ponad 183 w danym roku podatkowym. Kwestia ta nie jest jednoznacznie uregulowana ani w umowie, ani w komentarzu do modelowej konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku OECD.
Jednakże użycie w umowie sformułowania „odbiorca przebywa” wskazuje, że miejsce opodatkowania należy rozpatrywać w kontekście faktycznego, a nie przewidywanego przebywania pracownika we Francji. W związku z tym do momentu przekroczenia 183 dni zaliczki od wynagrodzeń tych pracowników należałoby wpłacać w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że po przekroczeniu 183 dni wynagrodzenia pracownika od początku jego przebywania w danym roku podatkowym we Francji należy tam opodatkować. W związku z tym należałoby wystąpić o zwrot tych zaliczek na podstawie wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Zaliczki bowiem w tej sytuacji zostały w Polsce wpłacone nienależnie.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Po przekroczeniu przez oddelegowanych pracowników 183 dni pobytu we Francji zaliczki wpłacone w Polsce podlegają zwrotowi na podstawie wniosku płatnika o stwierdzenie nadpłaty.
Powyższe stanowisko potwierdza pismo Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 30 września 2005 r. (nr DP3/423-44/05/70812), w którym czytamy, że:
Spółka miała obowiązek odprowadzać w Polsce według polskich przepisów prawa podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od dochodów pracowników skierowanych do pracy we Francji za okres, kiedy spełnione były ww. warunki, tj. przed przekroczeniem 183 dni pobytu za granicą. W momencie zaś gdy okres pobytu pracownika we Francji przekroczył 183 dni, obowiązek zapłaty podatku powstał tam, i to niejako wstecznie, bo za cały czas pobytu pracownika za granicą. W takiej sytuacji, dla zapobieżenia jednoczesnemu opodatkowaniu w Polsce i we Francji dochodów oddelegowanych pracowników, zakład pracy może wystąpić do Urzędu Skarbowego w Polsce właściwego dla płatnika (tu: Małopolski Urząd Skarbowy) o zwrot zaliczek na podatek dochodowy zapłaconych od wynagrodzeń dotyczących tego okresu.
Podstawa prawna:
- art. 15 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku - Dz.U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5
- art. 72, art. 80 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635
Krzysztof Wieluński
ekspert w zakresie podatków dochodowych