reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć dywidendy otrzymane z Holandii

Jak rozliczyć dywidendy otrzymane z Holandii

Spółka z o.o. otrzymała dywidendę z Holandii od spółki, w której posiada 16% udziałów. Ponadto spółka otrzymała dywidendę od innej spółki holenderskiej, w której posiada 9% udziałów. Czy dywidendy te należy zaliczać do przychodów w momencie ich otrzymania?


RADA

Nie. W 2007 r. dywidendy otrzymane z zagranicy nie są zaliczane do przychodów osób prawnych w momencie ich otrzymania. Będą rozliczane dopiero w zeznaniu rocznym. Część dywidend otrzymanych od spółek mających siedzibę w innych państwach Unii Europejskiej lub w innych państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania, o ile zostaną spełnione warunki określone w ustawie.

UZASADNIENIE

Dywidenda uzyskana od spółki w Holandii, w której spółka z o.o. posiada 16% udziałów, będzie w Polsce zwolniona od podatku. Nie należy jej zatem łączyć z przychodami uzyskanymi w Polsce. Muszą być jednak spełnione łącznie następujące warunki:
1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3) spółka w Polsce posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki w Holandii (do 31 grudnia 2008 r. - w wysokości nie mniejszej niż 15% na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533).
A zatem dywidenda otrzymana przez spółkę z o.o. od spółki holenderskiej, w której spółka ta posiada 16% udziałów, będzie w Polsce zwolniona od podatku. Spółka z o.o. nie będzie łączyła dochodów z tej dywidendy z innymi przychodami osiąganymi na terytorium Polski.
Zwolnienie to jednak ma zastosowanie w przypadku, gdy polska spółka posiada udziały (akcje) spółki w Holandii w wysokości nie mniejszej niż 10% nieprzerwanie przez okres dwóch lat (do 31 grudnia 2008 r. - w wysokości nie mniejszej niż 15%. Od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. - w wysokości nie mniejszej niż 20% - ww. ustawa z 18 listopada 2004 r.).
Zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w określonej przepisami wysokości upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji) nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, która skorzystała ze zwolnienia, jest zobowiązana do złożenia korekty zeznania rocznego za lata podatkowe, w których korzystała ze zwolnienia.
reklama

Czytaj także

Autor:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama