reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Informacje z rachunku przepływów pieniężnych

Aktualizacja: 11.07.2007

W jaki sposób z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metoda pośrednią wydobyć informację o wpływach pieniężnych ze sprzedaży? Przy metodzie bezpośredniej nie ma takiego problemu, bo pozycja taka widnieje w rachunku. A jak to zrobić w metodzie pośredniej? »

Jaką stawką opodatkować świadczenie usługi złożonej

Aktualizacja: 28.06.2007

Czy sprzedaż biletów wstępu na występy artystów i drobny poczęstunek oraz na zabawy, ze względu na to, że usługi te są usługami złożonymi, gastronomiczno-rozrywkowymi, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według 7-proc. stawki VAT? »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i przychód od wpłaty wadium

Aktualizacja: 28.06.2007

Aby stanąć do przetargu na zakup działki, osoba fizyczna wpłaca wadium, które po wygraniu przez nią przetargu przekształca się w zaliczkę na poczet ceny działki. Ogłoszenie wyników przetargu następuje po 14 dniach. Przetarg jest w kwietniu, natomiast ogłoszenie wyników i podpisanie aktu notarialnego nastąpi w maju. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od wpłaty wadium (zaliczki)? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki związane z najmem samochodu

Aktualizacja: 27.06.2007

Prowadzę działalność w zakresie promocji i handlu kosmetykami. W pracy wykorzystuję samochód osobowy marki Opel Astra combi, który wynajmuję od producenta kosmetyków. Co miesiąc opłacam z tego tytułu czynsz. Jestem również zobowiązana do ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Czy mogę zaliczyć do kosztów całość ponoszonych wydatków? »

Ewidencja poręczenia w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 27.06.2007

Nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udzieliła poręczenia kontrahentowi, który ubiegał się o kredyt bankowy. Jak należy ująć to w księgach rachunkowych? Jak będą przebiegać księgowania w sytuacji, kiedy kontrahent nie wywiąże się z zobowiązania wobec banku? »

Jak wykazać w księgach środki trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktualizacja: 26.06.2007

W przyszłym miesiącu - zgodnie z decyzją zarządu - kupujemy nowe urządzenie poligraficzne. Dotychczas używane urządzenie jest prawie nowe, ponieważ kupiliśmy je niecałe trzy lata temu. Jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Zarząd zdecydował jednak kupić nowocześniejsze, a stare sprzedać. Jak musimy to wykazać w księgach? »

Jak wystawić fakturę dokumentującą zaliczkę w euro dla kontrahenta unijnego

Aktualizacja: 26.06.2007

W jaki sposób wystawić fakturę dla kontrahenta z Unii, który jest podatnikiem VAT, dokumentującą wpłaconą przez niego zaliczkę w euro na poczet przyszłego kontraktu? W ramach kontraktu wykonujemy naprawę lub odbudowę kotłów z parowozów. »

Jak prawidłowo podwyższyć wartość początkową środka trwałego w związku z jego rozbudową

Aktualizacja: 25.06.2007

Jestem podatnikiem podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych. Do sierpnia 2006 r. była prowadzona rozbudowa zakładu. Wartość początkowa zakładu wpisana w ewidencji środków trwałych została wyliczona na podstawie faktur zakupu materiałów, robocizny pracowników i innych kosztów na podstawie dokumentów. »

Kiedy zaksięgować koszty w metodzie kasowej, jeśli miesiąc wystawienia faktury jest inny niż otrzymania

Aktualizacja: 25.06.2007

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Do końca 2006 r. pozostałe koszty (opłaty: za telefon, energię elektryczną, gaz, wodę, czynsz) księgowałam na podstawie wystawianych przeze mnie dowodów wewnętrznych. Podstawą ich wystawienia były faktury VAT od dostawców. »

Jak rozliczyć naprawę towarów za granicą

Aktualizacja: 22.06.2007

Spółka prowadząca działalność gospodarczą na terenie Polski zleca naprawę składników ruchomego majątku rzeczowego usługodawcy mającemu swoją siedzibę w Niemczech. »

Jak ująć w księgach rachunkowych uproszczone zaliczki na podatek dochodowy

Aktualizacja: 22.06.2007

W 2007 r. wpłacam zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej, w wysokości 1/12 podatku należnego za 2006 r. Wpłacone zaliczki odnoszę na konto „Podatek dochodowy”. Na koniec roku zaksięguję podatek wynikający z deklaracji rocznej CIT-8. Czy robię to poprawnie? »

Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec

Aktualizacja: 21.06.2007

Sprowadziłam z Niemiec używany samochód, który przeznaczony jest do dalszej sprzedaży. Został on kupiony od obywatela Niemiec na umowę kupna-sprzedaży. Jak należy ująć w księgach rachunkowych zakup takiego auta? »

Jak ustalić wysokość kosztów dla wykonawcy utworów muzycznych własnych i cudzych

Aktualizacja: 21.06.2007

Zatrudniamy osobę, która zajmuje się prowadzeniem orkiestry. Na wykonaną pracę jest podpisana umowa o dzieło. Osoba ta opracowuje utwory już istniejące, bywa też, że tworzy własne. Czy z taką osobą może być podpisana umowa o dzieło, czy też w przypadku opracowywania obcych utworów powinniśmy podpisać z nią umowę zlecenia? Czy możemy stosować 50-proc. koszty uzyskania? »

Jak ująć w księgach rachunkowych umowę cesji leasingu

Aktualizacja: 20.06.2007

W kwietniu tego roku nasza spółka z o.o. przejęła od innej spółki umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego. W maju planujemy przejęcie kolejnej umowy - tym razem dotyczącej leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Jak poprawnie zaewidencjonować takie przejęcie? »

Jaką stawką są opodatkowane bezpłatne usługi wstępu na programy artystyczne oraz koncerty

Aktualizacja: 20.06.2007

Według jakiej stawki należy opodatkować świadczone przez Dom Kultury usługi polegające na organizacji programów artystycznych oraz koncertów kapel i orkiestr, gdy za wstęp na nie nie są pobierane żadne opłaty? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama