| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wykazać w zeznaniu podatek uiszczony przez płatnika od otrzymanej dywidendy

Jak wykazać w zeznaniu podatek uiszczony przez płatnika od otrzymanej dywidendy

Jak wykazać w zeznaniu CIT-8 podatek od dywidendy z akcji wykazany w informacji CIT-7? W ciągu roku stosowaliśmy uproszczoną metodę płatności zaliczek na podatek dochodowy. Czy zaliczki płacone przez nas należy wykazać łącznie w poz. 54 zeznania CIT-8?


rada


Odliczenia podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend należy dokonać przez wykazanie kwoty podatku w poz. 55 informacji CIT-8/O, a następnie w poz. 53 zeznania CIT-8. Zaliczki wpłacone przez Państwa w ciągu roku należy wykazać łącznie w poz. 60 zeznania CIT-8.


uzasadnienie


CIT-7 jest informacją o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Informacja ta sporządzana jest przez płatników tego podatku (np. spółki akcyjne) i przekazywana jest podatnikom, za których płatnicy ci pobrali ten podatek (art. 26 ust. 3 pkt 1 updop).


Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2006 r. kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski odliczało się od kwoty podatku w zeznaniu rocznym (art. 23 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.). Odliczenie to możliwe jest również w ramach zeznania rocznego CIT-8 za 2006 r. Należy tego dokonać przez wpisanie kwoty uiszczonego podatku od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w poz. 55 informacji CIT-8/O, a następnie (łącznie z innymi odliczeniami od podatku oraz zwolnieniami i zaniechaniami) w poz. 53 zeznania CIT-8.


Zaliczki wpłacone przez Państwa w ciągu roku należy wykazać łącznie w poz. 60 zeznania CIT-8. Cały czas należy pamiętać, że piszemy o deklaracjach według wzoru obowiązującego do końca 2006 r. i stosowanych przy rozliczeniu za 2006 r. (CIT-8 z indeksem 20 i CIT-8/O z indeksem 7).


Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. Nr 279, poz. 2761; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 257, poz. 2156


Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK