reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy ewidencjonować zaliczki dotyczące usług turystyki opodatkowanych marżą

Kiedy należy ewidencjonować zaliczki dotyczące usług turystyki opodatkowanych marżą

Kiedy powinienem ewidencjonować w kasie rejestrującej zaliczki otrzymane na poczet świadczonych usług turystycznych? Czy należy uwzględnić je w miesiącu ich otrzymania, w specjalnej pozycji „F”, zaś VAT od ustalonej kwoty marży rozliczyć w miesiącu realizacji usługi, tj. w tym samym lub następnym miesiącu?


RADA

Otrzymanie zaliczki dotyczącej usługi turystyki opodatkowanej według procedury marży nie powinno być dokumentowane paragonem. Świadczenie takiej usługi (z uwzględnieniem otrzymanej zaliczki) należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej dopiero z chwilą powstania obowiązku podatkowego. W przypadku usług turystyki obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi. Zdania organów podatkowych są w tej kwestii podzielone.

UZASADNIENIE

Sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących winna być ewidencjonowana z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu ewidencjonowanej czynności (zob. przykładowo pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju z 27 września 2004 r. nr PPDE/443-33/2004). Jest to o tyle istotne, że w przypadku usług turystyki opodatkowanych marżą nieotrzymanie zaliczki nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje dopiero z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi (§ 3 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego).
W konsekwencji otrzymanie zaliczki dotyczącej usługi turystyki opodatkowanej według procedury marży nie powinno być dokumentowane paragonem (gdyż nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego). Świadczenie takiej usługi (z uwzględnieniem otrzymanej zaliczki) należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej dopiero z chwilą powstania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi.
 

Przykład
Biuro podróży, które ustala podstawę opodatkowania od marży, otrzymało 15 lutego zaliczkę w wysokości 800 zł. Pozostałą część należności w kwocie 2000 zł otrzymała 5 marca. Wycieczka była zorganizowana w dniach 15-23 marca. Obowiązek podatkowy powstanie najpóźniej 7 kwietnia, chyba że wcześniej zostanie ustalona marża. Cała należność (2800 zł) powinna być zaewidencjonowana w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Analogiczne stanowisko zajmuje część organów podatkowych, czego przykładem może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto z 5 lipca 2004 r. (nr PP 443/798/62i/04), w którym czytamy, że:
„Otrzymanie zaliczki na poczet usługi turystyki, dla której podstawą opodatkowania jest kwota marży, nie rodzi powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług, a zatem nie powstaje również obowiązek ewidencjonowania tej zaliczki w kasie fiskalnej”. Niektóre organy podatkowe prezentują jednak odmienne stanowisko, tj. że otrzymane na poczet świadczenia usług turystyki opodatkowanych marżą zaliczki należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej już w momencie ich otrzymania (postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 29 czerwca 2006 r. nr ZPA/443-34/2006).

Podstawa prawna:
- § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1780

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Biuletyn VAT
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama