Jak opodatkować usługę transportową na trasie Niemcy - Polska, świadczoną dla ukraińskiego kontrahenta
REKLAMA
RADA
Miejscem świadczenia przedmiotowej usługi transportowej są Niemcy. W konsekwencji są Państwo obowiązani do zarejestrowania się w Niemczech jako podatnik VAT i wystawienia niemieckiej faktury (z naliczonym niemieckim VAT ze stawką 16%).
UZASADNIENIE
Usługi transportu towarów, których rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, uznaje się za tzw. wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów. W konsekwencji przedmiotowa usługa transportowa na trasie Niemcy - Polska stanowi wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów. Bez znaczenia jest, że zamawiającym jest firma spedycyjna spoza Unii Europejskiej.
Miejsce świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów ustala się, co do zasady, według miejsca, gdzie transport się rozpoczyna (art. 28 ust. 1 ustawy).
Wyjątek od tej zasady ma miejsce w przypadku, gdy nabywca usługi poda w związku z jej nabyciem numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo członkowskie rozpoczęcia transportu. Wówczas miejscem świadczenia staje się terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 3 ustawy).
Z treści pytania nie wynika, aby firma ukraińska podała Państwu numer VAT jakiegokolwiek państwa członkowskiego. Prowadzi to do wniosku, że miejscem świadczenia przedmiotowej usługi transportowej są Niemcy. W konsekwencji są Państwo obowiązani do zarejestrowania się w Niemczech jako podatnik VAT i wystawienia niemieckiej faktury z naliczonym niemieckim VAT ze stawką 16%. Jeśli nie dopełnią Państwo obowiązku rejestracji, pozostanie wystawienie polskiej faktury uproszczonej, o której mowa w § 27 rozporządzenia o fakturach, a więc faktury bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (podkreślić jednak należy, że rezygnując z rejestracji VAT w Niemczech i rozliczenia VAT na zasadach tam obowiązujących naruszają Państwo niemieckie przepisy).
Podstawa prawna:
- art. 28 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Tomasz Krywan
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat