Czy wyciąg bankowy wygenerowany z systemu bankowości elektronicznej jest dokumentem księgowym
REKLAMA
Czy wydrukowany (zgodnie z instrukcją) wyciąg z konta internetowego nie stanowi dowodu księgowego? Jak uzyskać potwierdzony podpisami wyciąg z takiego konta, skoro bank internetowy nie posiada oddziałów?
rada
Wygenerowane z systemu bankowości elektronicznej potwierdzenie wykonania przelewu jest dokumentem księgowym. Pracownik urzędu skarbowego powinien go zaakceptować. Dokument taki nie wymaga podpisu ani stempla. Wskazują na to zapisy ustawy o rachunkowości (art. 21 ust. 1) oraz prawa bankowego (art. 7). Tezę tę potwierdza również stanowisko Urzędu Skarbowego w Wolsztynie, określone w interpretacji z 14 czerwca 2004 r.
uzasadnienie
Potwierdzenie wykonania przelewu wydrukowane z systemu bankowości elektronicznej (konta internetowego) jest dokumentem księgowym. Spełnia bowiem zapisy art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Czytamy w nim, że dokument księgowy powinien zawierać, co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
Jednocześnie na podstawie art. 21 ust. 1a można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6. Możliwe jest to wtedy, kiedy wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych.
Odrębnymi przepisami są w tym momencie zapisy art. 7 ustawy - Prawo bankowe.
W artykule tym czytamy, że:
1. Oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej.
2. Dokumenty związane z czynnościami bankowymi mogą być sporządzane na elektronicznych nośnikach informacji, jeżeli dokumenty te będą w sposób należyty utworzone, utrwalone, przekazane, przechowywane i zabezpieczone.
3. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, uznaje się, że czynność dokonana w formie, o której mowa w ust. 1, spełnia wymagania formy pisemnej także wtedy, gdy forma została zastrzeżona pod rygorem nieważności.
Wydruk z konta internetowego, wygenerowany zgodnie z procedurą opisaną na stronie WWW takiego banku, spełnia warunki pkt 1-4 opisu dokumentu księgowego z ustawy o rachunkowości oraz art. 7 prawa bankowego.
Co więcej, na wygenerowanym i wydrukowanym z bankowości elektronicznej potwierdzeniu wykonania operacji bankowej można znaleźć następujący zapis: „Wygenerowane elektronicznie potwierdzenie wykonania przelewu. Dokument sporządzony na podstawie art. 7 ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. z 1997 r. Nr 140, poz. 939 z późniejszymi zmianami). Nie wymaga podpisu ani stempla”.
Ta informacja powinna wystarczyć pracownikowi urzędu skarbowego, w którym został złożony dokument bankowy.
Jednak gdyby w urzędzie taka argumentacja nie wystarczyła, można posłużyć się również interpretacją Urzędu Skarbowego w Wolsztynie z 14 czerwca 2004 r., w której czytamy m.in., że: „(...) przesyłane drogą elektroniczną, a następnie drukowane wyciągi bankowe (...) dokumentujące poniesienie opłat bankowych, mogą być uznane za dowód księgowy”.
Dzięki temu wiemy, że wydruk z systemu bankowości elektronicznej jest pełnoprawnym dokumentem bankowym. Nie jest konieczne posiadanie polecenia przelewu podpisane go przez pracownika banku. Dokument taki otrzymuje się zawsze w przypadku wykonania dyspozycji w placówce banku. Jest to jednak znacznie droższe i bardziej czasochłonne od wykonania tej samej czynności przez Internet.
W przypadku posiadania firmowego rachunku bankowego w banku internetowym (niemającym placówek) otrzymanie takiego dokumentu z podpisem i pieczęcią pracownika banku jest bardzo utrudnione. Nie ma możliwości otrzymania potwierdzenia przelewu „od ręki”. Należy je zamówić telefonicznie, a czas oczekiwania może wynieść nawet kilkanaście dni. Usługa taka jest oczywiście dodatkowo płatna, zgodnie z taryfą opłat i prowizji banku.
Podstawa prawna:
- art. 21 ust. 1 i 1a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
- art. 7 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1775
- pismo Urzędu Skarbowego w Wolsztynie z 14 czerwca 2004 r. (nr ZD-P/423/6/2004), zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl)
Robert Sierant
ekspert w dziedzinie finansów i bankowości
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat