Czy rozwiązanie umowy leasingu przed terminem skutkuje koniecznością korekty kosztów
REKLAMA
RADA
Nie. W przypadku rozwiązania umowy leasingu przed zakończeniem podstawowego okresu, na jaki została zawarta, podatnik nie ma obowiązku dokonania korekty kosztów opłat leasingowych za okres, w którym trwała ta umowa.
UZASADNIENIE
Na podstawie art. 23b ust. 1 updof (art. 16b ust. 1 updop), aby umowa mogła być uznana za umowę leasingu operacyjnego, musi spełniać określone warunki. Powinna ona zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, i jednocześnie suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego. Wówczas wydatki ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy stanowią jego koszty uzyskania przychodów.
Zaliczenie do kosztów podatkowych opłat ustalonych w umowie leasingu uzależniono zatem od treści umowy, a nie od faktycznego trwania umowy. Natomiast przepisy nie przewidują wyłączenia z kosztów opłat leasingowych w związku z rozwiązaniem przed terminem umowy leasingu. W związku z tym opłaty leasingowe (np. opłata inicjalna, czynsze leasingowe, opłaty manipulacyjne i prowizje), które zostały zaliczone do kosztów podatkowych w trakcie trwania tej umowy, nie powinny być korygowane.
Stanowisko to zostało potwierdzone w treści postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach z 27 listopada 2006 r. (nr. 1408/PD/415-15/06), w którym czytamy, że:
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych w trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego do kosztów została uzależniona od spełnienia warunków określonych w ustawie.
Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1, art. 23b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
Krzysztof Wieluński
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat