REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo obliczyć podatek od dochodów z pracy uzyskanych w Polsce, w Niemczech i w Holandii

REKLAMA

W 2006 r. uzyskałem dochody z pracy w Polsce, w Niemczech i w Holandii. Podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech i w Holandii został zapłacony zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych krajach. Jak powinienem rozliczyć wszystkie te dochody w zeznaniu rocznym?

RADA

Do dochodów podlegających opodatkowaniu (tj. dochodów uzyskanych w Polsce i w Holandii) powinien Pan dodać dochody zwolnione z opodatkowania (tj. dochody uzyskane w Niemczech) i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według skali podatkowej. Następnie powinien Pan ustalić stopę procentową tego podatku do obliczonej sumy dochodów. Ustaloną stopę procentową należy zastosować do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, a więc do sumy dochodów z Polski i z Holandii, i ustalić należny podatek. Następnie powinien Pan ustalić kwotę podatku zapłaconego w Holandii, która podlega odliczeniu od podatku polskiego. Podatek zapłacony w Holandii nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w Holandii.

UZASADNIENIE

Dochody Polaków z pracy za granicą przy równoczesnym osiąganiu w kraju dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych skutkują obowiązkiem złożenia zeznania rocznego w Polsce, niezależnie od metody ich rozliczenia przewidzianej w dwustronnej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rozliczenie tych dochodów komplikuje się w sytuacji, gdy dochody są osiągane z więcej niż jednego kraju, a z dwustronnych umów zawartych z tymi krajami wynika, że są stosowane różne metody unikania podwójnego opodatkowania.
Z pytania wynika, że osiągał Pan dochody z pracy w Polsce, jak też w Niemczech oraz Holandii. Tym samym, jako że podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jest Pan zobowiązany do złożenia zeznania rocznego i rozliczenia w nim całości swoich dochodów. Przy dokonywaniu tego rozliczenia należy uwzględnić postanowienia dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania łączących Polskę z Niemcami oraz z Holandią.
Polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zwalnia z opodatkowania w Polsce dochody z pracy w Niemczech, natomiast w przypadku równoczesnego uzyskiwania w Polsce dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych do ich rozliczenia nakazuje zastosować metodę wyłączenia z progresją. Z kolei polsko-holenderska konwencja nie zwalnia z opodatkowania w Polsce dochodów osiągniętych z pracy w Holandii, zezwalając jedynie na odliczenie podatku zapłaconego w Holandii od podatku należnego w Polsce.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Metoda rozliczenia dochodów wynika z postanowień dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Metoda wyłączenia z progresją służy do ustalenia wysokości stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. W tym celu należy zsumować dochody zwolnione z opodatkowania z dochodami podlegającymi opodatkowaniu i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według obowiązującej skali. Następnie należy ustalić stopę procentową tego podatku do sumy dochodów i zastosować ją do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.
Z regulacji obu dwustronnych umów wynika, że do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym należą dochody uzyskane w Polsce i w Holandii, natomiast dochody uzyskane w Niemczech są w Polsce zwolnione z opodatkowania.
Najpierw powinien więc Pan zsumować dochody zwolnione z opodatkowania (tj. dochody z Niemiec) z dochodami podlegającymi opodatkowaniu (tj. z dochodami z Polski i z Holandii). Następnie od sumy tych dochodów należy obliczyć podatek według obowiązującej skali. Kolejnym krokiem powinno być ustalenie stopy procentowej obliczonego podatku do sumy wszystkich dochodów (tj. z Niemiec, Polski i Holandii). Obliczoną stopę powinien Pan następnie zastosować do sumy dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu, a więc do sumy dochodów z Polski i Holandii, i ustalić należny podatek.
Ponieważ z pytania wynika również, że od dochodów uzyskanych w Holandii, a podlegających opodatkowaniu w Polsce, został już zapłacony podatek w Holandii, na podstawie polsko-holenderskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania przysługuje Panu odliczenie tego podatku od podatku należnego w Polsce.
Dlatego w celu ustalenia wysokości przysługującego Panu odliczenia powinien Pan zastosować metodę przewidzianą w art. 27 ust. 9 updof. Polega ona na tym, że dochody zagraniczne, które nie zostały wyłączone z opodatkowania w Polsce, łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Dlatego musi Pan najpierw ustalić kwotę podatku zapłaconego za granicą (w Holandii), która podlega odliczeniu od podatku polskiego, stosując zasady przeliczenia na złote określone w art. 11 ust. 3 i 4 updof. Odliczenie podatku zapłaconego w Holandii nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w Holandii.
Prawidłowość takiego sposobu rozliczenia potwierdzają również organy podatkowe. Przykładem jest decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 września 2006 r. nr IPB2/4117-14/06/3.
 
 

Podstawa prawna:
- Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r. - Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90
- Konwencja podpisana w Warszawie 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu - Dz.U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120
- art. 3 ust. 1, art. 11 ust. 3 i 4, art. 21 ust. 1 pkt 20, art. 22 ust. 2, art. 27 ust. 8 i 9, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA