reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak udokumentować zwrot towarów, gdy nastąpił przed wystawieniem faktury

Jak udokumentować zwrot towarów, gdy nastąpił przed wystawieniem faktury

Jesteśmy piekarnią, która wystawia codziennie na dostawy pieczywa dowód dostawy, a na zwroty – dowody zwrotów. Faktury wystawiamy co 7 dni. Czy na dowody dostaw ma być wystawiana faktura VAT, a na zwroty – faktura korygująca? Czy możemy wystawiać jedną fakturę dokumentującą dostawy pieczywa pomniejszone o zwroty?


RADA

Można wystawiać jedną fakturę, uwzględniając w niej zwroty pieczywa, o ile zwrot niesprzedanych towarów nastąpił przed upływem terminu wystawienia faktury. W przeciwnym razie należy wystawiać fakturę dokumentującą dostawy oraz faktury korygujące dokumentujące zwroty.

UZASADNIENIE

Na podatnikach VAT spoczywa obowiązek wystawienia faktury, która powinna zawierać w szczególności następujące dane: przedmiot sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W tym samym dniu powstaje obowiązek podatkowy w VAT. W przypadku gdy sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania tego towaru lub wykonania usługi.

W sytuacji gdy część pieczywa zostaje podatnikowi zwrócona przed upływem 7-dniowego terminu przewidzianego na wystawienie faktury, może on wykazać w fakturze dokumentującej sprzedaż tylko tę część pieczywa, która trafiła do kontrahenta i została przez niego sprzedana, a więc tę, która nie została zwrócona. W opisanym stanie faktycznym nie ma natomiast możliwości wystawienia faktury korygującej. Fakturę korygującą wystawia się, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Fakturę korygującą wystawia się również wtedy, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, zwrócono towar sprzedawcy, zwrócono nabywcy kwoty nienależne lub zaliczki, przedpłaty, zadatki lub raty, podlegające opodatkowaniu.

Przykład
Piekarnia w dniach 12-18 lutego sprzedała do sklepu Jana Kowalskiego 100 bochenków chleba po 1,5 zł każdy. 19 lutego została wystawiona faktura dokumentująca sprzedaż w poprzednim tygodniu; do tego dnia otrzymała zwrot 15 bochenków, dlatego powinna wystawić fakturę dokumentującą dostawę 85 bochenków chleba.
 

W analizowanym przypadku zwrot niesprzedanych towarów następuje przed wystawieniem faktury, w związku z powyższym podatnik nie powinien wystawiać faktury korygującej.
Reasumując, jeżeli zwrot niesprzedanych towarów następuje przed upływem terminu wystawienia faktury, piekarnia powinna uwzględnić w fakturze tylko tę część pieczywa, która nie została jej zwrócona.

Podstawa prawna:
- art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński
doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama