REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie trzeba sporządzać pełnego sprawozdania finansowego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się handlem artykułami AGD. Zatrudnia ponad 30 handlowców i około dziesięciu osób na innych stanowiskach. Średnie miesięczne obroty wynoszą 2 mln zł. Do tej pory spółka sporządzała pełne roczne sprawozdania finansowe i poddawała je badaniu przez biegłego rewidenta. Nowy główny księgowy stwierdził, że nie ma takiej potrzeby i w tym obszarze możliwe są oszczędności. Czy miał rację?


Przyjrzyjmy się, w jaki sposób ustawa o rachunkowości określa zakres sprawozdania finansowego w zależności od wielkości i formy prawnej prowadzonej działalności. I tak, najszerszy zakres dotyczy dużych przedsiębiorstw, do których zaliczamy: banki, spółki akcyjne (poza znajdującymi się w organizacji), wszystkie inne jednostki, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które w roku poprzedzającym rok, za który sporządzamy sprawozdanie finansowe (czyli przy sporządzaniu sprawozdań za rok 2006 analizujemy dane z 2005 roku) przekroczyły dwie z trzech określonych wielkości: średnioroczne zatrudnienie - 50 osób, aktywa bilansowe - 2,5 mln euro (za rok 2005 - 9,6 mln zł), przychody - 5 mln euro (za rok 2005 - 19,3 mln zł).


W analizowanym przypadku na pewno jest spełniony warunek dotyczący przychodów, gdyż roczny obrót spółki wynosi około 24 mln zł. Nie mamy informacji o aktywach, ale biorąc pod uwagę charakter działalności, można założyć, że ten warunek nie będzie spełniony. Ponieważ zatrudnienie jest niższe od 50 osób, można stwierdzić, iż spółka nie zalicza się do grupy dużych przedsiębiorstw.


W takim wypadku ustawa o rachunkowości przewiduje szereg uproszczeń, takich jak: brak obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych, brak obowiązku wyliczania podatku odroczonego, możliwość klasyfikacji umów leasingowych zgodnie z przepisami podatkowymi, brak wymagalności badania przez biegłego rewidenta i publikacji sprawozdania.


Kolejne uproszczenia są dostępne, jeżeli spółka, w danym roku obrotowym, oraz w poprzednim roku (czyli np. w roku 2006 i 2005) nie przekroczyła dwóch z trzech kryteriów: średnioroczne zatrudnienie - 50 osób, aktywa bilansowe - 2 mln euro (7,6 mln zł w 2006 i 7,7 mln zł w 2005), przychody - 4 mln euro (15,2 mln zł za 2006 i 15,4 mln zł za 2005).


Prezentacja danych w sprawozdaniu finansowym w takim wypadku może być ograniczona do tych pozycji, które we wzorze zawartym w załącznikach do ustawy określone są literami i cyframi rzymskimi. Przykładowo aktywa bilansu mogą być wtedy zaprezentowane w 12 pozycjach, a nie w ponad 50, jak wymagane jest to przez pełny wzór bilansu.


Tak więc główny księgowy spółki, o ile potwierdzi wartość sumy bilansowej na koniec bieżącego i poprzedniego roku obrotowego, może ograniczyć zakres, a więc i koszt sporządzenia rocznych sprawozdań finansowych. Nie należy przy tym zapominać, że do sprawozdania finansowego, nawet w wersji uproszczonej, powinno zostać dołączone sprawozdanie z działalności jednostki.


Podstawa prawna:
- Art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


Miłosz Kolbuszewski

menedżer w dziale audytu Deloitte

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA