Gdzie zakwalifikować refakturę usług
REKLAMA
rada
Wszelkie koszty, które będą podlegać refakturowaniu, ewidencjonuje się na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”. Natomiast wartość wystawionej refaktury odnosi się na pozostałe przychody operacyjne.
uzasadnienie
Przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych i przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „refakturowanie”.
Praktyka życia gospodarczego za refakturowanie uznaje odsprzedaż usług polegającą na przeniesieniu kosztów na ostatecznego odbiorcę. Refakturę wystawia się na podstawie faktury pierwotnej wystawionej przez usługodawcę faktycznie świadczącego daną usługę.
UWAGA! Przy wystawianiu refaktury należy zastosować taką samą stawkę VAT jak na fakturze pierwotnej. Nie ma znaczenia, czy wystawiający refakturę ma uprawnienia do wykonywania usług - jest to jedynie czynność „przepisania” faktury pierwotnej na rzeczywistego nabywcę. Sama operacja wystawienia refaktury nie jest opodatkowana ani podatkiem dochodowym, ani VAT.
Przy refakturowaniu usług muszą być spełnione następujące warunki:
- refakturowana wartość usługi musi być równa kwocie z faktury pierwotnej, także w przypadku gdy refakturowanie jest częściowe,
- do refakturowanych usług nie dolicza się marży,
- z usług (lub ich części) będących przedmiotem refakturowania korzysta jedynie finalny nabywca, a nie wystawiający refakturę,
- sprzedawca wystawiający refakturę stosuje takie same stawki VAT jak na fakturze pierwotnej,
- umowa zawarta między sprzedającym a kupującym zawiera postanowienia pozwalające na refakturowanie usług.
Na temat refakturowania często wypowiadały się organy skarbowe. Oto stanowisko Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 29 lipca 2004 r. (nr PP/443-25-3/GW/04): „Refakturowanie” polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo że podmiot refakturujący „fizycznie” danej usługi nie świadczy. Refakturowanie usług nastąpić może pod tymi jednak warunkami, że strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie jest jedynie sprzedażą uboczną służącą realizacji zawartej umowy, odbiorca refaktury jest równocześnie odbiorcą refakturowanych usług oraz pomiędzy odbiorcą i wystawcą refaktury istnieje umowa, z której wynika, że taka usługa jest przedmiotem świadczenia i odrębnego fakturowania. Ceny netto, a także stawki podatku od towarów i usług w fakturach dokumentujących odsprzedaż usług dla ich faktycznego odbiorcy winny być takie same jak w fakturze wystawionej dla podmiotu refakturującego. Przyjęty sposób rozliczenia między podmiotami powinien wynikać z zawartej umowy. (...)
Jak przebiega ewidencja refakturowanych usług
Koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki ustawa o rachunkowości zalicza do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.
Przykład
Spółka kupiła usługę transportową. Z usługi tej korzystał kontrahent. W wyniku zawartej umowy ustalono, że usługa zostanie refakturowana na kontrahenta spółki.
Ewidencja księgowa
1. Zakup usługi transportowej:
wartość netto - 1000 zł
VAT naliczony - 220 zł
wartość brutto - 1220 zł
Wn „Pozostałe koszty operacyjne”
- w analityce „Refaktury” 1 000
Wn „VAT naliczony” 220
Ma „Rozrachunki z dostawcami” 1 220
2. Refakturowanie usługi transportowej:
Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 1 220
Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 1 000
- w analityce „Refaktury”
Ma „VAT należny” 220
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Podstawa prawna:
- art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
Maryla Piotrowska
księgowa z licencją MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat