Czy wynagrodzenie księgowej może być niższe od wynagrodzenia referenta
REKLAMA
rada
Jeśli zasady wynagradzania w Państwa firmie zostały ustalone zgodnie z przepisami prawa pracy oraz wewnętrznymi uregulowaniami firmy, to może wystąpić sytuacja, że wynagrodzenie głównej księgowej wraz z dodatkowymi składnikami wynagrodzenia będzie niższe od wynagrodzenia referenta.
uzasadnienie
Zasady i warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają samodzielnie pracodawcy w układach zbiorowych, regulaminach wynagradzania, premiowania lub indywidualnie w umowach o pracę.
Pracodawca, ustalając zasady wynagradzania pracowników firmy, powinien jednak brać pod uwagę pewne zasady przewidziane w przepisach, m.in.:
- pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę, a warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2007 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 936 zł),
- wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy,
- pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Pracodawcy często ustalają wynagrodzenia dla swoich pracowników przez wskazanie tzw. widełek płacowych. Ta zasada umożliwia pracodawcy pewne zróżnicowanie wynagrodzeń dla pracowników, którzy, choć zajmują te same stanowiska, jednak mają zróżnicowane kwalifikacje, np. dłuższy staż zawodowy, znajomość języków obcych, znajomość dodatkowych programów komputerowych.
Ponadto większość firm docenia tzw. lojalnych pracowników, pracujących w firmie od dłuższego czasu. Sąd Apelacyjny w wyroku z 19 maja 2005 r. (sygn. akt III APa 5/05; OSA 2006/9/29/75) stwierdził:
Nie jest rzeczą sądu ocenianie racjonalności działań pracodawcy w zakresie przyznawanych pracownikom wynagrodzeń, aczkolwiek doświadczenie wskazuje, iż pracownicy kompetentni, cieszący się zaufaniem pracodawcy, otrzymują wyższe wynagrodzenia.
W sytuacji opisanej w pytaniu brak jest dodatkowych informacji, np. o stażu pracy głównej księgowej w Państwa firmie, jej dodatkowych kompetencjach (języki obce, programy komputerowe itp.). Jednak już tylko z informacji zawartych w pytaniu wynika, że w Państwa firmie główna księgowa może otrzymywać wynagrodzenie niższe od referenta. Podważanie zasad wynagradzania w Państwa firmie mogłoby nastąpić jedynie, gdyby kryteria wynagradzania nie spełniały zasad obecnie obowiązującego prawa, np. ustalenie wynagrodzenia na poziomie niższym niż minimalne.
Podstawa prawna:
- art. 13, art. 183c, art. 771, art. 78 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615
Anna Sadowska
specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, Mazars Polska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat