reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak wykazać w księgach zwrot nakładów inwestycyjnych

Aktualizacja: 19.06.2007

W 2006 r. nasza firma otrzymała dotację w wysokości 164 000 zł, wypłaconą przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacja dotyczyła zwrotu części wydatków firmy na wybudowanie budynku handlowo-usługowego. »

Jak ustalić różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na nabycie środka trwałego

Aktualizacja: 19.06.2007

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Zaciągnąłem pożyczkę na zakup maszyny u holenderskiego producenta. Jak ustalić różnice kursowe, które będą zwiększały wartość początkową maszyny, a jak różnice kursowe od tej pożyczki, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jak je zaewidencjonować w pkpir? »

Czy sprzedaż w składzie podatkowym bez wyprowadzenia towarów powoduje obowiązek zapłaty akcyzy

Aktualizacja: 18.06.2007

Jesteśmy podatnikiem VAT i akcyzy. Dokonaliśmy sprzedaży wyrobów akcyzowych na terenie magazynu składu podatkowego. Jednak towary nie zostały wyprowadzone ze składu. Prawdopodobnie nastąpi to za jakiś czas. W związku z tym nasze pytanie: czy sprzedaż na terenie składu podatkowego bez wyprowadzenia towarów ze składu podatkowego spowoduje w momencie tej sprzedaży powstanie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego? »

Czy paragony na zakup zastępują fakturę

Aktualizacja: 18.06.2007

Podatnik dokonuje zakupu paliwa za granicą, który dokumentowany jest tylko paragonami. Każdy paragon opisuje, przelicza kurs euro na dany dzień, stawia pieczątkę na paragonie, a wartość paragonu ujmuje w ewidencji przebiegu pojazdu - w kosztach eksploatacji samochodu. Czy jest to prawidłowy sposób dokumentowania? »

Na podstawie jakich dokumentów można dokonywać zapisów w pkpir

Aktualizacja: 15.06.2007

Prowadzę działalność jako osoba fizyczna i rozliczam się na podstawie pkpir. Czy mogę zaksięgować zakup paliw z całego miesiąca jednym dokumentem zbiorczym ostatniego dnia miesiąca? »

Jak ustalić wartość początkową majątku otrzymanego w formie darowizny

Aktualizacja: 15.06.2007

Prowadzę działalność gospodarczą i chcę w formie darowizny przekazać mężowi całą firmę wraz ze środkami trwałymi (zorganizowaną część przedsiębiorstwa). Czy w związku z tym trzeba płacić podatek dochodowy? W jaki sposób ustalić wartość początkową otrzymanego majątku? »

Jak rozliczyć umorzoną pożyczkę wraz z odsetkami

Aktualizacja: 14.06.2007

Jesteśmy spółką z o.o. Udziałowiec udzielał nam w ciągu roku pożyczek, wpłacając pieniądze na konto. Na koniec roku napisał oświadczenie o umorzeniu tych pożyczek. Jak to zaewidencjonować? Najwięcej wątpliwości mamy w kwestii odsetek. Jakie będą skutki podatkowe tej operacji? »

Jaką stawką opodatkować świadczenie usług kompleksowych

Aktualizacja: 14.06.2007

Czy świadcząc kompleksową usługę polegającą na obsłudze targów i wystaw, w skład której wchodzą również usługi cateringowe zarówno własne, jak i realizowane przez inny podmiot, należy wystawić fakturę VAT z podziałem tej usługi na usługi cateringowe opodatkowane stawką VAT 7% oraz inne usługi (aranżacja wnętrz itp.) opodatkowane stawką VAT 22%? »

Jak ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku wykonywania pracy za granicą

Aktualizacja: 13.06.2007

Przepracowałem część roku w USA, a część w Wielkiej Brytanii. Czy bilet lotniczy do miejsca pracy za granicą mogę włączyć do kosztów uzyskania przychodu? Jest to koszt, który muszę bezwzględnie ponieść, aby uzyskać przychód, od którego następnie płacę podatek, a równocześnie jest to koszt związany z wykonywaniem pracy poza miejscem zameldowania czy ulokowania „centrum interesów życiowych”. »

Jak zaewidencjonować wypłatę zaliczki na dywidendę

Aktualizacja: 13.06.2007

Do końca maja 2007 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością osiągnęła zysk netto w kwocie 4 mln zł i oczekuje, że wypracuje planowany roczny zysk netto w kwocie 10 mln zł. Decyzją zarządu (co jest zgodne z umową spółki), zaliczka na dywidendę zostanie wypłacona do końca czerwca 2007 r. w wysokości 2 mln zł. Jak tę operację ująć w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym? »

Jak ujmować w księgach rachunkowych zaliczki na zakup produktów od rolników

Aktualizacja: 12.06.2007

Nasza spółka z o.o. dokonuje zakupów produktów rolnych od rolników ryczałtowych. Często zdarza się, że na poczet przyszłych dostaw rolnicy otrzymują od nas zaliczki. Czy ich przekazanie wiąże się z koniecznością wystawienia faktur VAT RR, a jeżeli tak, to w którym momencie będzie można odliczyć podatek z tej faktury? »

Czy można odliczyć VAT od wydatków na publiczną emisję akcji

Aktualizacja: 12.06.2007

Spółka w celu pozyskania środków finansowych i rozwoju prowadzonej działalności emituje akcje własne. Czy VAT od poniesionych wydatków związanych z emisją tych akcji podlega odliczeniu? Spółka prowadzi działalność opodatkowaną VAT. »

Jak rozliczać wymianę części składowych środka trwałego

Aktualizacja: 11.06.2007

Posiadamy system monitoringu obiektu wykazany na koncie „Środki trwałe”. W skład systemu wchodzą: rejestrator, kamery wewnętrzne i zewnętrzne, monitory. Monitory uległy uszkodzeniu i dlatego kupiliśmy nowe. Jak powinniśmy zaksięgować nowo kupione monitory? »

Jak ustalić wartość początkową domu wzniesionego systemem gospodarczym

Aktualizacja: 11.06.2007

W 2001 r. wybudowałem dom. Dom budowałem systemem gospodarczym, nie planując wykorzystania go na potrzeby biznesowe. W lipcu 2007 r. rozpocznę działalność gospodarczą. Parter domu chcę przeznaczyć na siedzibę firmy i pomieszczenia gospodarcze. Jak mam ustalić wartość początkową domu na potrzeby amortyzacji? »

W jakiej formie należy przechowywać księgi rachunkowe

Aktualizacja: 06.06.2007

Co dokładnie oznacza wymóg wydrukowania ksiąg rachunkowych za 2006 r. lub przeniesienie ich treści na inny komputerowy nośnik danych? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Sypniewska

ekspertka BCC ds. zarządzania kapitałem ludzkim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama