reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej będzie zwolniona z VAT

Kiedy sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej będzie zwolniona z VAT

Okres użytkowania nieruchomości wynosi 20 lat. W ciągu ostatnich pięciu lat nie poniesiono żadnych wydatków na prace remontowe, przebudowę, rozbudowę. Ponadto podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nie obowiązywała w tym czasie ustawa o podatku od towarów i usług. Czy sprzedaż tej nieruchomości trwale związanej z gruntem będzie zwolniona, czy opodatkowana?


RADA

Sprzedaż tej nieruchomości będzie zwolniona z VAT. Są bowiem spełnione ku temu wszystkie warunki, o których szczegółowo w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wczytując się w treść pytania, należy stwierdzić, iż mamy do czynienia ze sprzedażą towarów używanych.

W ustawie natomiast czytamy, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Warto przywołać również definicję towaru używanego, abyśmy mogli ostatecznie stwierdzić, iż nieruchomość, o którą pyta Czytelnik, bezwzględnie spełnia warunki, aby skorzystać ze zwolnienia z VAT jako towar używany.

Otóż przez towary używane rozumie się:
- budynki, budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat;
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia nie stosuje się, jeżeli przed wprowadzeniem towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż pięć lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Ponadto należy zaznaczyć, że stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntów zależy od tego, jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych. Wynika to z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Podsumowując, należy zatem stwierdzić, że sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej, użytkowanej przez podatnika od ponad 20 lat, w przypadku której nie przysługiwało przy jej nabyciu prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
 

Podstawa prawna:
- art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Marzena Kotecka
ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama