Kiedy sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej będzie zwolniona z VAT
REKLAMA
RADA
Sprzedaż tej nieruchomości będzie zwolniona z VAT. Są bowiem spełnione ku temu wszystkie warunki, o których szczegółowo w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Wczytując się w treść pytania, należy stwierdzić, iż mamy do czynienia ze sprzedażą towarów używanych.
W ustawie natomiast czytamy, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Warto przywołać również definicję towaru używanego, abyśmy mogli ostatecznie stwierdzić, iż nieruchomość, o którą pyta Czytelnik, bezwzględnie spełnia warunki, aby skorzystać ze zwolnienia z VAT jako towar używany.
Otóż przez towary używane rozumie się:
W myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia nie stosuje się, jeżeli przed wprowadzeniem towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
Ponadto należy zaznaczyć, że stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntów zależy od tego, jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych. Wynika to z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Podsumowując, należy zatem stwierdzić, że sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej, użytkowanej przez podatnika od ponad 20 lat, w przypadku której nie przysługiwało przy jej nabyciu prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Podstawa prawna:
- art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat