Czy zbycie użytkowania wieczystego gruntu wraz z położonymi na nim budynkami korzysta ze zwolnienia z VAT
REKLAMA
RADA
Jeśli od zakończenia budowy poszczególnych budynków minęło pięć lat, cała transakcja będzie korzystała ze zwolnienia. Również zbycie prawa użytkowania wieczystego.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że transakcja sprzedaży dotyczyła poszczególnych składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład całego przedsiębiorstwa, a nie przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans. Wobec tego należy stwierdzić, że z pewnością nie zachodzą przesłanki umożliwiające zastosowanie wyłączenia z opodatkowania VAT ze względu na przedmiot transakcji (przedsiębiorstwo).
Mając powyższe na względzie, należy rozpatrzyć, czy sprzedaż poszczególnych składników przedsiębiorstwa będzie korzystała ze zwolnienia jako dostawa towarów używanych. Ze zwolnienia korzysta dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, które uprzednio były przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Za towary używane uznaje się:
W pytaniu nie zostało określone, jaki okres minął od zakończenia budowy. Jeśli minęło pięć lat, można zastosować zwolnienie.
Odnośnie do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu i zastosowania odpowiedniej stawki należy zbadać treść umowy oraz przedmiot transakcji. Organy skarbowe często traktują zbycie prawa wieczystego użytkowania jako odrębny składnik, do którego stosują stawkę 22% - traktują transakcję sprzedaży jako oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu. Należy jednak odróżnić czynności ustanowienia oraz zbycia tego prawa. Wyłącznie organy administracji państwowej lub samorządowej mogą oddać grunt w wieczyste użytkowanie. Natomiast wieczysty użytkownik może jedynie rozporządzać prawem wieczystego użytkowania tych gruntów, a więc może m.in. to prawo zbyć.
W omawianej sprawie nie mamy do czynienia z oddaniem gruntu w wieczyste użytkowanie - grunt ten jest już bowiem w wieczystym użytkowaniu, lecz ze zbyciem przez Państwa prawa wieczystego użytkowania na rzecz kolejnego użytkownika (tak: Izba Skarbowa w Kielcach w decyzji z 27 lipca 2006 r. nr PP2-443/64/2006).
Dlatego zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%, korzysta również ze zwolnienia. Jeżeli więc wszystkie nieruchomości, które są przedmiotem transakcji, spełniają omówione kryteria uznania ich za towar używany, oznacza to, że do całej transakcji podatnik będzie miał prawo zastosować zwolnienia z VAT.
Podstawa prawna:
- art. 6 pkt 1, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1, ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Paweł Dymlang
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat