Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej
REKLAMA
Wysyłamy towar do klienta przesyłką pocztową. Klient po otrzymaniu towaru dokonuje płatności za pośrednictwem urzędu pocztowego. Ale są także klienci, którzy płacą bezpośrednio na nasz rachunek bankowy, wykorzystując elektroniczny transfer bankowy przed otrzymaniem towaru. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Czy z chwilą nadania przesyłki, czy też z chwilą otrzymania zapłaty?
RADA
Obowiązek podatkowy w przypadku dostawy dokonanej za zaliczeniem pocztowym powstaje w momencie, w którym sprzedawca otrzymał środki pieniężne, a w przypadku płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego - w momencie wpływu pieniędzy na konto sprzedawcy.
UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że dokonują Państwo sprzedaży przez Internet na dwa sposoby:
Wydanie rzeczy nabywcy w przypadku sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym, jak też po otrzymaniu płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego następuje z chwilą, kiedy nadana przesyłka zostanie przez nabywcę podjęta i opłacona. Do tego czasu właścicielem towaru jest nadawca przesyłki, czego wyrazem jest zwrot do niego przesyłki w przypadku braku odbioru i opłacenia jej przez adresata. W obydwu przypadkach, o których wspomina Czytelnik, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w momencie otrzymania zapłaty za towar wystawiony w sklepie internetowym.
Ważne! Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym obowiązek ten powstaje jednak dopiero w momencie otrzymania zapłaty za towar.
Zatem zarówno w sytuacji, kiedy wysyłają Państwo towar za zaliczeniem pocztowym, jak i po otrzymaniu zaliczki za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny.
W przypadku dostawy dokonanej za zaliczeniem pocztowym powstaje on w momencie, w którym otrzymaliście środki pieniężne za pośrednictwem poczty na konto (art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT), natomiast w przypadku płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego - w momencie otrzymania zapłaty (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Zapłatę traktuje się jako 100-proc. zaliczkę.
Przykład
Podstawa prawna:
- art. 19 ust. 1 i 11, art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Ewa Michalak
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat