REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej

REKLAMA

Prowadzimy sklep z przyprawami i herbatami. Mamy zamiar rozpocząć także sprzedaż przez Internet. W związku z tym mam pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jeżeli wysyłamy towar do nabywcy za zaliczeniem pocztowym?

Wysyłamy towar do klienta przesyłką pocztową. Klient po otrzymaniu towaru dokonuje płatności za pośrednictwem urzędu pocztowego. Ale są także klienci, którzy płacą bezpośrednio na nasz rachunek bankowy, wykorzystując elektroniczny transfer bankowy przed otrzymaniem towaru. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Czy z chwilą nadania przesyłki, czy też z chwilą otrzymania zapłaty?

RADA

Obowiązek podatkowy w przypadku dostawy dokonanej za zaliczeniem pocztowym powstaje w momencie, w którym sprzedawca otrzymał środki pieniężne, a w przypadku płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego - w momencie wpływu pieniędzy na konto sprzedawcy.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że dokonują Państwo sprzedaży przez Internet na dwa sposoby:
- wysyłając towar nabywcy za zaliczeniem pocztowym; klient po otrzymaniu towaru dokonuje płatności za pośrednictwem urzędu pocztowego, a pieniądze wpływają na wasze konto bankowe,
- po otrzymaniu płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego dokonujecie wysyłki towaru.

Wydanie rzeczy nabywcy w przypadku sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym, jak też po otrzymaniu płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego następuje z chwilą, kiedy nadana przesyłka zostanie przez nabywcę podjęta i opłacona. Do tego czasu właścicielem towaru jest nadawca przesyłki, czego wyrazem jest zwrot do niego przesyłki w przypadku braku odbioru i opłacenia jej przez adresata. W obydwu przypadkach, o których wspomina Czytelnik, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w momencie otrzymania zapłaty za towar wystawiony w sklepie internetowym.
Potwierdzenie takiego stanowiska znajdziemy bezpośrednio w przepisach ustawy o VAT.
W świetle art. 19 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części.
W przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.
 

Ważne! Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym obowiązek ten powstaje jednak dopiero w momencie otrzymania zapłaty za towar.

Zatem zarówno w sytuacji, kiedy wysyłają Państwo towar za zaliczeniem pocztowym, jak i po otrzymaniu zaliczki za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny.

W przypadku dostawy dokonanej za zaliczeniem pocztowym powstaje on w momencie, w którym otrzymaliście środki pieniężne za pośrednictwem poczty na konto (art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT), natomiast w przypadku płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego - w momencie otrzymania zapłaty (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Zapłatę traktuje się jako 100-proc. zaliczkę.
 

Przykład
Soleo Sp. z o.o. prowadząca sprzedaż internetową kosmetyków dokonała sprzedaży 20 lutego 2007 r. na rzecz Jana Kowalskiego i Marka Nowaka. Jan Kowalski tego samego dnia, w którym dokonał zakupu w sklepie internetowym, dokonał płatności przelewem na konto sprzedawcy, wykorzystując przy tym swoje internetowe konto bankowe. Kolejnego dnia należność była już zaksięgowana na koncie sprzedawcy. Natomiast pan Marek Nowak otrzymał awizo pocztowe, wzywające do odbioru przesyłki. Przesyłkę odebrał 23 lutego. Pieniądze za towar zostały przekazane sprzedawcy pocztą 26 lutego. Pomimo tego, że spółka dokonała sprzedaży dla dwóch odbiorców 20 lutego, obowiązek podatkowy w tych dwóch przypadkach powstał odpowiednio:
- z tytułu sprzedaży na rzecz Jana Kowalskiego - 21 lutego,
- z tytułu sprzedaży na rzecz Marka Nowaka - 26 lutego.
 

Podstawa prawna:
- art. 19 ust. 1 i 11, art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Michalak
ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA