reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy sporządza sprawozdanie spółka w organizacji

Kiedy sporządza sprawozdanie spółka w organizacji

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 29 grudnia 2006 r. Złożone zostały również dokumenty o wpis do KRS, ale do tej pory (18 stycznia 2007 r.) firma nie otrzymała decyzji. Kiedy powinniśmy otworzyć księgi rachunkowe i za jaki okres sporządzić pierwsze sprawozdanie finansowe?


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jako podmiot podlegający przepisom ustawy o rachunkowości, obowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w konsekwencji również do sporządzenia sprawozdania finansowego. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, spółka w organizacji powinna otworzyć księgi na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym, w ciągu piętnastu dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.


Takim zdarzeniem wywołującym wyżej wymienione skutki jest przykładowo wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, który to fakt powinien znaleźć odzwierciedlenie w oświadczeniu wspólników, składanym z innymi dokumentami wraz z wnioskiem o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

W świetle powyższego, spółka powinna otworzyć księgi we wskazanym wcześniej terminie. Natomiast sprawozdanie finansowe sporządzane jest m.in. na ostatni dzień kończący rok obrotowy.


Z przepisów ustawy o rachunkowości, nie wynika dla spółki w organizacji obowiązek zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający dzień uzyskania statusu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


W omawianym przypadku zakładając, że rok obrotowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, sprawozdanie finansowe może zostać sporządzone na dzień 31 grudnia 2006 r. lub na dzień 31 grudnia 2007 r.


Jeżeli otwarcie ksiąg miało miejsce w 2007 roku, wtedy sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone na dzień 31 grudnia 2007 r.


Jeżeli wkłady wniesiono w 2006 roku, wtedy od decyzji spółki zależy, na który z wyżej wymienionych terminów sporządzone będzie sprawozdanie finansowe.

W przypadku gdy spółka podejmie decyzję o połączeniu ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za 2006 rok z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za 2007 rok, wtedy sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone na dzień 31 grudnia 2007 r.


W przeciwnym wypadku spółka powinna sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2006 r.


Pamiętać przy tym należy, iż decyzja dotycząca czasu trwania pierwszego roku obrotowego w wymiarze dłuższym niż 12 miesięcy kalendarzowych powinna wynikać z umowy spółki. Fakt ten powinien zostać potwierdzony przez kierownika jednostki w przyjętej dokumentacji opisującej politykę rachunkowości spółki.


Wniosek

Spółka może podjąć decyzję o połączeniu ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za 2006 rok z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za 2007 rok. Wtedy sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone na dzień 31 grudnia 2007 r.

W takim przypadku decyzja dotycząca czasu trwania pierwszego roku obrotowego w wymiarze dłuższym niż 12 miesięcy kalendarzowych powinna wynikać z umowy spółki. Fakt ten powinien zostać potwierdzony przez kierownika jednostki w przyjętej dokumentacji opisującej politykę rachunkowości spółki.


Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama