Jestem producentem energii elektrycznej. Na podstawie obowiązujących przepisów jestem zobowiązany m.in. do uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł. Czy wydatki na ten cel mogą zostać ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszt?
RADA
Tak. Wydatki na zakup świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Ponieważ zostały poniesione w wykonaniu obowiązku nałożonego przepisami prawa energetycznego, mają niewątpliwie związek z prowadzoną działalnością. Tym samym podlegają ujęciu w księdze jako koszt. Należy go ująć w kolumnie 14 (według projektu pkpir - 13).
UZASADNIENIE
Obowiązki związane z uzyskaniem i przedłożeniem Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do umorzenia świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł nakłada na producentów energii elektrycznej ustawa - Prawo energetyczne.
Z art. 9a tej ustawy wynika, że przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub jej obrotem i sprzedające tę energię odbiorcom końcowym, przyłączonym do sieci na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jest zobowiązane, w zakresie określonym w przepisach wykonawczych, uzyskać i przedstawić do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia energii z odnawialnych źródeł, które są potwierdzeniem wytworzenia energii w tych źródłach, albo uiścić opłatę zastępczą.
Natomiast z przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z 19 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia
opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii wynika, że: "obowiązek uzyskania i przedstawienia Prezesowi URE do umorzenia świadectw pochodzenia albo uiszczenia opłaty zastępczej uznaje się za spełniony, jeżeli za dany rok udział ilościowy sumy energii elektrycznej wynikającej ze świadectw pochodzenia, które przedsiębiorstwo energetyczne przedstawiło do umorzenia, lub z uiszczonej przez przedsiębiorstwo energetyczne opłaty zastępczej, w wykonanej całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej przez to przedsiębiorstwo odbiorcom końcowym wynosi w 2007 roku nie mniej niż 5,1%."
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł i przedłożenia ich Prezesowi URE nakładają na producentów energii elektrycznej przepisy ustawy - Prawo energetyczne.
Z pytania wynika, że jako producent energii elektrycznej, wykonując ustawowy obowiązek, nabył Pan świadectwa pochodzenia energii z odnawialnych źródeł w celu przedłożenia ich do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. Wydatki te mają zatem niewątpliwie związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Równocześnie wydatki te nie zostały wymienione na liście wydatków, które zostały wyłączone z kosztów przez ustawodawcę.
Dlatego należy uznać, że zostały spełnione wszystkie przesłanki uznania tych wydatków za koszt uzyskania przychodu. Tym samym podlegają one ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie faktur zakupu.
Potwierdzają to również organy podatkowe. Przykładem tego jest postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim z 28 grudnia 2006 r. nr PDI/415-42/06.
Podstawa prawna:
- art. 9a ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217
- § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 19 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii - Dz.U. Nr 261, poz. 2187; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 205, poz. 1510
- art. 22 ust. 1, art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy
Anna Welsyng