reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy opodatkować przychód z nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników

Kiedy należy opodatkować przychód z nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników

Nasza spółka podwyższyła kapitał akcyjny, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Pracownicy będący jednocześnie naszymi akcjonariuszami podjęli uchwałę o nieodpłatnym nabyciu w ramach prawa poboru nowych akcji. Czy w powyższej sytuacji obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstanie dopiero z chwilą sprzedania nowo nabytych akcji?


RADA

Nie. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstanie w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału akcyjnego, a nie w momencie sprzedania nowo nabytych akcji. Państwa spółka jako płatnik ma obowiązek pobrać podatek w wysokości 19%. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Źródłami przychodów podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych są m.in. kapitały pieniężne. Przez przychody z kapitałów pieniężnych należy rozumieć także dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje). Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym m.in. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego (akcyjnego).

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość zmiany umowy spółki i podwyższenie kapitału akcyjnego, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Do zmiany umowy spółki konieczna jest uchwała zgromadzenia akcjonariuszy.

Warto podkreślić, że przepisy podatkowe w żaden sposób nie uzależniają powstania obowiązku podatkowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od rodzaju środków, z jakich powstał kapitał zapasowy. Bez względu na źródło powstania kapitału zapasowego przekazanie całości lub jego części na podwyższenie kapitału akcyjnego rodzi po stronie akcjonariuszy dochód do opodatkowania.

Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. W interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego wydanej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach 18 sierpnia 2006 r., nr OG/005/128/PDII/415- -77/06, czytamy:
"Ustawy podatkowe nie uzależniają powstania obowiązku podatkowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od rodzaju środków, z jakich powstał kapitał zapasowy. Każde przekazanie całości czy części kapitału zapasowego na podwyższenie kapitału akcyjnego rodzi po stronie akcjonariuszy dochód do opodatkowania, bez względu na pierwotne źródło powstania kapitału zapasowego."
 

W przypadku wydania nowych akcji dochodem akcjonariusza do opodatkowania jest kwota odpowiadająca wartości nowych akcji.
 

Z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.

W powyższym przypadku zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodów o koszty uzyskania i nie łączy się tych przychodów z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 updof.
reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama