Jak rozliczyć nabycie od zagranicznej firmy towaru wyprodukowanego w Polsce
REKLAMA
Nie ma zatem przemieszczenia towarów, ale faktura zostanie wystawiona przez firmę niemiecką. Jak prawidłowo powinna wyglądać faktura od kontrahenta niemieckiego i jak dalej sprzedaż tego towaru ma fakturować firma X?
RADA
REKLAMA
W związku z nabyciem i sprzedażą przedmiotowego towaru polska firma X będzie obowiązana do dwukrotnego rozliczenia podatku VAT - z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (w ramach tego rozliczenia firma X rozlicza podatek VAT za niemieckiego kontrahenta) oraz „zwykłej” dostawy towarów.
uzasadnienie
Sytuację opisaną w pytaniu można przedstawić na następującym schemacie:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
(1) zakup towaru przez polskiego podatnika X od niemieckiego podatnika Y (z tego tytułu nabywca ma obowiązek rozliczyć podatek należny, jest to bowiem dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca)
(2) dostawa towaru do firmy X od producenta - polskiej firmy Z
(3) odsprzedaż towarów w obrocie krajowym przez firmę X nabywcom oznaczonym jako ABC (firma X rozlicza podatek należny od dostawy krajowej)
W omawianym przypadku nie dochodzi do przemieszczenia towarów między dwoma państwami członkowskimi, a zatem nie dochodzi do transakcji wewnątrzwspólnotowej. W szczególności nabycie przedmiotowego towaru nie stanowi dla firmy X wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie dochodzi również do eksportu czy importu towarów. Skoro tak, dostawa towarów dokonana przez niemiecką firmę Y stanowi „zwykłą” dostawę towarów.
Miejsce dokonania tej dostawy znajduje się na terytorium Polski. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest bowiem miejsce, w którym towary te znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (w omawianym przypadku - siedziba firmy Z).
Jednocześnie konsekwencją tego, że dostawa ta dokonywana jest przez firmę niemiecką (tj. podatnika nieposiadającego na terytorium Polski siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności ani stałego miejsca zamieszkania), jest wystąpienie w firmie X tzw. dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Instytucja ta stanowi dla towarów odpowiednik importu usług.
WAŻNE!
REKLAMA
Rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, dokonywane jest na podstawie wystawianej przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej. Faktura ta wystawiana jest na podstawie faktury otrzymanej od zagranicznego dostawcy.
Rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, dokonywane jest na podstawie wystawianej przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej. Faktura ta wystawiana jest najczęściej na podstawie faktury otrzymanej od zagranicznego dostawcy. W omawianym przypadku będzie to faktura niemieckiego kontrahenta. Należy zaznaczyć, że faktura niemieckiego kontrahenta nie powinna zawierać podatku VAT.
Faktura ujmowana jest w ewidencji VAT prowadzonej przez podatnika. Najlepiej w specjalnie utworzonym w tym celu rejestrze dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. Dostawa jest rozliczana w poz. 36 i 37 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Podatek należny z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy). Na zasadach ogólnych może pomniejszyć kwotę podatku należnego u podatnika. Oznacza to, że rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, jest dla większości podatników neutralne podatkowo.
Dokumentowanie i rozliczanie podatku od dostaw towarów nabytych w opisany sposób odbywa się na zasadach ogólnych. W konsekwencji sprzedaż przedmiotowego towaru przez firmę X powinna być udokumentowana „zwykłą” fakturą. Oczywiście przy założeniu, że towar zostanie sprzedany polskiemu kontrahentowi, a nie będzie przedmiotem eksportu towarów czy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Sprzedaż powinna być następnie rozliczona na zasadach ogólnych w deklaracji VAT-7 składanej przez podatnika (w pozycjach dotyczących stawki podatku, którym opodatkowany jest towar).
Reasumując: w związku z nabyciem i sprzedażą przedmiotowego towaru polska firma X będzie obowiązana do dwukrotnego rozliczenia podatku VAT - z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (w ramach tego rozliczenia firma X rozlicza podatek VAT za niemieckiego kontrahenta), oraz „zwykłej” dostawy towarów.
Podstawa prawna:
- art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 22 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat