REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy należy wykazywać w informacji podsumowującej

REKLAMA

Dokonujemy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz kontrahenta niemieckiego posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec. W styczniu br. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, które zostaną dostarczone w kwietniu br.

Wystawiliśmy fakturę dokumentującą otrzymaną zaliczkę ze stawką VAT w wysokości 0% oraz wykazaliśmy otrzymaną zaliczkę w deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Czy otrzymaną zaliczkę należy wykazać w informacji podsumowującej za I kwartał 2007 r.?

RADA

Tak, otrzymaną zaliczkę należy wykazać w informacji podsumowującej za I kwartał br.

UZASADNIENIE

Jak wynika z pytania, dokonują Państwo dostawy towarów na rzecz kontrahenta niemieckiego posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec. Dostawa ta z całą pewnością stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT na terytorium kraju.

Podatnicy VAT UE, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy, oprócz obowiązku rozliczenia tej transakcji w deklaracji VAT mają również obowiązek złożenia kwartalnej informacji podsumowującej. Informacje te składamy za okresy kwartalne do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:
1) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspolnotowych nabyć towarów;
2) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.
Zatem o tym, czy dostawę na rzecz zagranicznego kontrahenta należy rozliczyć w informacji podsumowującej i kiedy, decydują dwa warunki:
- dana transakcja może być sklasyfikowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa,
- moment powstania obowiązku podatkowego.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest zdefiniowana jako wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (dostawy towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Choć nie wynika to wprost z przepisów, jednak w praktyce przyjmuje się, że zaliczki należy traktować jak transakcje, których dotyczą, to znaczy opodatkować je tą samą stawką. Również zaliczka na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy nie jest rozliczana jako dostawa krajowa, ale jako transakcja wewnątrzwspólnotowa, co oznacza, że pierwszy warunek został spełniony.

Decydujące znaczenie ma również moment powstania obowiązku podatkowego. Dla zaliczek z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Ponieważ w Państwa przypadku faktura została wystawiona w styczniu, również w rozliczeniu za ten miesiąc powstał obowiązek podatkowy. Dlatego w informacji podsumowującej VAT-UE za I kwartał należy wykazać zarówno dokonane w danym kwartale dostawy, jak również otrzymaną zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, względem której obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2007 r.

Podstawa prawna:
- art. 100 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA