| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na bezprzewodowe korzystanie z Internetu uprawniają do ulgi

Czy wydatki na bezprzewodowe korzystanie z Internetu uprawniają do ulgi

W 2006 r. ponosiłem wydatki na korzystanie z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Przy pomocy specjalnej karty i modemu oraz notebooka mogłem korzystać z Internetu również w podróży. Czy będę mógł odliczyć te wydatki w zeznaniu rocznym?


Przepis mówi przecież o użytkowaniu Internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania. Jak mam ustalić swoje miejsce zamieszkania - czy według przepisów podatkowych miejsce zamieszkania to adres, gdzie jestem zameldowany?

RADA

Ani przepis art. 26 ust. 1 pkt 6a updof, ani żaden inny nie precyzuje, za pomocą jakich urządzeń trzeba korzystać z Internetu, by móc skorzystać z ulgi. Mogą to więc również być urządzenia bezprzewodowe. Warunkiem odliczenia jest jednak faktyczne korzystanie z sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ewentualnej weryfikacji podlegać musi więc to, gdzie faktycznie korzystał Pan z Internetu w 2006 r., a nie gdzie potencjalnie mógł korzystać. Dlatego też, jeżeli organ podatkowy ustali (np. na podstawie Pana wyjaśnień złożonych w toku kontroli), że korzystał Pan z Internetu poza swoim mieszkaniem, to może zakwestionować odliczenie. W kontekście prawa do ulgi nie jest istotne dopełnienie obowiązku meldunkowego, ale zamiar stałego pobytu w danej miejscowości pod adresem, który został umieszczony na fakturze dokumentującej przedmiotowe wydatki.

UZASADNIENIE

Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania Internetu w lokalu lub budynku będącym miejscem jego zamieszkania można odliczyć od dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Wysokość odliczenia nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł. Limit ulgi jest kwotowy. Oznacza to, że bierzemy pod uwagę wydatki brutto (z VAT). W ramach limitu mogą być odliczone wydatki poniesione w danym roku podatkowym na użytkowanie Internetu.
Trzeba pamiętać, że organy podatkowe twierdzą, iż w ramach ulgi nie można odliczać np. kosztów instalacji Internetu, zakupu programu antywirusowego czy oprogramowania fire wall - bez których korzystanie z Internetu nie jest w praktyce możliwe, a na pewno nie jest bezpieczne. Odliczenie jest możliwe, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą VAT wystawioną podatnikowi.

Kwestia wpływu korzystania z bezprzewodowego Internetu na możliwość odliczenia związanych z tym wydatków nie była dotąd szeroko wyjaśniana przez organy podatkowe. Te nieliczne interpretacje dotyczące tej kwestii są umiarkowanie pozytywne dla podatników.
W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku z 26 czerwca 2006 r., nr US.I-OF-406/14/4/06 czytamy, że:
Nie zastrzeżono szczególnej formy dla łącza czy też urządzenia, za pośrednictwem którego ma się odbywać korzystanie z sieci Internet. W większości przypadków dostęp do Internetu odbywa się poprzez łącze stacjonarne (stałe łącze internetowe lub gniazdo telefonii stacjonarnej), jednak coraz powszechniejsze staje się również korzystanie z sieci Internet za pomocą telefonu komórkowego. Żaden z ww. sposobów nie stanowi przeszkody w korzystaniu z ulgi, jeżeli tylko użytkowanie sieci odbywa się w miejscu zamieszkania podatnika.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »