Kiedy podatnik zwolniony z VAT jest zobowiązany rozliczyć VAT
REKLAMA
RADA
Nie, wartości samochodu nie wliczamy do obrotu uprawniającego do zwolnienia. W tym przypadku nie ma obowiązku rozliczenia tej transakcji.
UZASADNIENIE
Aby odpowiedzieć na pytanie, należy ustalić, co rozumiemy przez sprzedaż, której wartość wliczamy do limitu. Artykuł 113 ustawy nie przewiduje specjalnej definicji sprzedaży dla celów korzystania ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotu. Oznacza to, że do limitu nie wliczamy obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, importu towarów i usług, dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca. Dlatego wartości samochodu nie wliczamy do limitu. Przysługuje nadal prawo do zwolnienia.
Podatnicy, którzy wybierają zwolnienie ze względu na wysokość obrotu, nie mają co do zasady obowiązku rozliczania VAT, wystawiania faktur i składania deklaracji VAT. Jednak ustawa przewiduje sytuacje powodujące, że jesteśmy zobowiązani do rozliczenia VAT. Możemy nawet stracić prawo do korzystania ze zwolnienia, mimo że jest to czynność jednorazowa. Artykuł 113 ust. 13 ustawy przewiduje sytuacje, w których do danej czynności zwolnienie nie ma zastosowania. Oznacza to, że pozostała działalność może korzystać ze zwolnienia. Wymienia również sytuacje, gdy wykonanie danej czynności powoduje, że cała działalność podatnika musi być opodatkowana na zasadach ogólnych.
Pierwszą grupę czynności (gdy nie tracimy prawa do zwolnienia) stanowi import towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do rozliczenia VAT z tego tytułu. Jednoczenie ustawa o VAT uznaje, że do wewnątrzwspólnotwego nabycia dochodzi m.in. wtedy, gdy obie strony są podatnikami VAT. Od tej zasady przewidziano wyjątek. Gdy nabywca jest podatnikiem korzystającym ze zwolnienia, nabycia towarów z innego kraju nie rozpoznajemy jako wewnątrzwspólnotwego nabycia, jeśli w trakcie roku podatkowego wartość nabyć nie przekroczy kwoty 39 200 zł. Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT będzie jednak zawsze zobowiązany do rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdy przedmiotem nabycia są:
Obliczając kwotę limitu, nie bierzemy pod uwagę kwoty podatku od wartości dodanej należnego lub zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego towary te są wysyłane lub transportowane oraz z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
Przykład
Mimo niskich obrotów podatnicy mogą wybrać opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycie towarów. Warunkiem jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności. Należy złożyć VAT-R/UE wraz z formularzem VAT-R. W VAT-R/UE należy w poz. 4 należy zaznaczyć kwadrat nr 3.
Takie oświadczenie składamy przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, od którego nabycia te mają być rozliczane. Należy pamiętać, że oświadczenie obowiązuje przez dwa kolejne lata, licząc od końca miesiąca, w którym zostało złożone.
Powyższe zasady mają zastosowanie również w przypadku, gdy korzystamy ze zwolnienia ze względu na wykonywanie wyłącznie czynności zwolnionych
Podstawa prawna:
- art. 10, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat