| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Porady prawne

Rozliczanie kosztów krajowych podróży służbowych pracowników

Aktualizacja: 05.07.2006

Od niedawna pracuję jako młodsza księgowa w dużym przedsiębiorstwie. Do moich obowiązków należy obecnie, w zastępstwie chorej koleżanki, prowadzenie rozrachunków z pracownikami z tytułu odbytych krajowych podróży służbowych. Dlatego bardzo proszę o przybliżenie tego tematu oraz zaprezentowanie przykładowego księgowania. »

Jak wyliczyć i zaksięgować różnice kursowe od sprzedaży usług za granicę

Aktualizacja: 05.07.2006

Sprzedaję usługi klientowi unijnemu. Fakturę wystawiam w złotówkach, a VAT rozlicza nabywca. Proszę o wyliczenie różnicy kursowej i podanie, jak ją zaksięgować w pkpir na zaprezentowanych liczbach: wartość faktury - 5000 zł, średni kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury - 3,567 zł. Zapłata następuje po 10 dniach na posiadany rachunek walutowy w kwocie 1401,74 euro. Wartość kursu euro w dniu otrzymania zapłaty w banku, z którego korzystam, wynosi 3,563 zł. »

Jak należy ewidencjonować koszty związane z procesami produkcyjnymi

Aktualizacja: 04.07.2006

Nasza spółka ma zamiar uruchomić nową linię produkcyjną. W jaki sposób należy uszczegółowić ewidencję kosztów wytworzenia produktów, tak aby łatwiejsze stało się planowanie i kontrola kosztów produkcji? Jak prowadzić ewidencję i jaki zastosować układ kalkulacyjny kosztów wytworzenia produktów na potrzeby planowania i kontrolowania kosztów produkcji? »

Czy wydatki na szkolenia zaliczać do rozliczeń międzyokresowych

Aktualizacja: 04.07.2006

Czy zgodnie z polskim prawem bilansowym wolno aktywować na rozliczeniach międzyokresowych czynnych kosztów, wydatki na szkolenia pracowników, koszty związane z targami, oraz wydatki na obsługę prawną? A jeśli tak, to kiedy i jakie warunki muszą zostać spełnione? »

Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Aktualizacja: 03.07.2006

Nasza firma kupiła w kwietniu 2 automaty sprzedające, każdy po 3400 zł netto. Zakup ten zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wartość automatu nie przekracza kwoty 3500 zł. W maju zmuszeni byliśmy kupić usługę modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów w automatach w kwocie netto 1400 zł (usługa dotyczy 2 automatów). Czy powinniśmy wyksięgować z kosztów zakup automatów i zaliczyć je do środków trwałych? »

Gdzie opodatkować dostawę wykonaną poza terytorium kraju

Aktualizacja: 03.07.2006

Firma polska dokonuje zakupu towaru od firmy rosyjskiej na terenie Rosji. Sprzedaż tego samego towaru firmie holenderskiej następuje również na terenie Rosji. W jaki sposób należy wystawić fakturę VAT i jaka powinna być stawka podatku? »

Jak rozliczać cudzoziemców zatrudnionych na umowę zlecenia

Aktualizacja: 30.06.2006

Jesteśmy szkołą językową (sp. z o.o.). W sezonie wakacyjnym planujemy zatrudnienie na umowy zlecenia kilku tzw. native speakerów. Cudzoziemcy ci będą przebywać na terenie Polski w ciągu wakacji. Jak szkoła powinna opodatkować wypłacane im wynagrodzenia? Czy może dokonywać wypłaty w walucie ich krajów? »

Kiedy można odliczyć VAT z kopii dokumentu celnego

Aktualizacja: 30.06.2006

Podczas sprawdzania zasadności salda rozrachunków z urzędem celnym, dotyczących kilku naszych przedpłat na VAT z roku 2003 i jednej z 2002, stwierdzono brak kilku dokumentów SAD. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy ustalono, że owe dokumenty w ogóle do nas nie przyszły. Po zwróceniu się na piśmie do urzędu celnego otrzymaliśmy potwierdzone kserokopie dokumentów SAD, za zgodność z oryginałem (data potwierdzenia 8 marca 2006 r.). Kiedy przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT? »

Jak rozliczyć instalację systemu monitoringu

Aktualizacja: 29.06.2006

Jak rozliczyć instalację systemu monitorującego? Czy jednostka rejestrująca, stanowiąca element systemu monitorującego, powinna traktować cały system z kamerami i okablowaniem jako całościową inwestycję w obcym środku trwałym? Czy też można wydzielić z systemu poszczególne elementy i zastosować indywidualne stawki? »

Czy brak numeru NIP na fakturze wyłącza wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Aktualizacja: 29.06.2006

Zakupiliśmy od firmy słowackiej katalogi wyrobów sprzedawanych przez naszą firmę. Katalogi te są bezpłatnie przekazywane potencjalnym klientom. Otrzymaliśmy fakturę w euro, ale bez naszego numeru NIP. Jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, jak nasz kontrahent. Czy taką dostawę katalogów traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy wystawiać fakturę wewnętrzną? Czy ujmować dostawę w informacji podsumowującej? »

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 28.06.2006

Jakie są zasady opodatkowania zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży nieruchomości przez osobę prawną? Szczególnie interesuje nas rozliczenie VAT, zarówno w sytuacji zaliczenia zaliczki na poczet przyszłego świadczenia, jak i jako zabezpieczenie wykonania świadczenia. Co w sytuacji, gdy będziemy musieli zwrócić zaliczkę? »

Czy można zrobić korektę zakwestionowanej deklaracji VAT

Aktualizacja: 28.06.2006

Jestem podatnikiem VAT. Ostatnio była u mnie kontrola dotycząca głównie tego podatku. Stwierdzono m.in. pewne nieprawidłowości, które mogłabym wyeliminować, sporządzając korektę deklaracji VAT. Urząd skarbowy nie wydał jeszcze decyzji. Czy mogę sporządzić korektę tych deklaracji? »

Kiedy odpowiada się za cudze podatki

Aktualizacja: 27.06.2006

Procedura podatkowa przewiduje, że organy podatkowe w ściśle określonych przypadkach mogą dochodzić zaspokojenia zobowiązania podatkowego od innej osoby niż podatnik. W takim przypadku osoba trzecia staje się zobowiązana do zapłaty "nie swojego" podatku. Odpowiedzialność osoby trzeciej za zobowiązanie podatnika jest solidarna z podatnikiem, ale może powstać po wydaniu decyzji orzekającej taką odpowiedzialność. Kiedy osoby trzecie będą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe innych osób? »

W jaki sposób należy określać jednostkę miary i ilość towaru na fakturze VAT

Aktualizacja: 27.06.2006

Firma sprzedaje napoje. Na fakturze nie ma kolumny pod nazwą: jednostka miary towaru. Są kolumny: produkt, ilość i cena. Produkt jest określony np. jako napój wiśniowy 0,2 l x 24 butelki. Następnie podana jest ilość takiego produktu. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy można ilość produktu wyrazić w ułamku, np. 10/24? »

Jak ewidencjonować prawa (uprawnienia) do emisji zanieczyszczeń do powietrza

Aktualizacja: 22.06.2006

Proszę o wyjaśnienie, jak prawidłowo należy księgować przyznane na okres trzyletni (2005-2007) uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych zgodnie z ustawą o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 281, poz. 2784). »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK