reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Rozliczanie kosztów krajowych podróży służbowych pracowników

Aktualizacja: 05.07.2006

Od niedawna pracuję jako młodsza księgowa w dużym przedsiębiorstwie. Do moich obowiązków należy obecnie, w zastępstwie chorej koleżanki, prowadzenie rozrachunków z pracownikami z tytułu odbytych krajowych podróży służbowych. Dlatego bardzo proszę o przybliżenie tego tematu oraz zaprezentowanie przykładowego księgowania. »

Jak wyliczyć i zaksięgować różnice kursowe od sprzedaży usług za granicę

Aktualizacja: 05.07.2006

Sprzedaję usługi klientowi unijnemu. Fakturę wystawiam w złotówkach, a VAT rozlicza nabywca. Proszę o wyliczenie różnicy kursowej i podanie, jak ją zaksięgować w pkpir na zaprezentowanych liczbach: wartość faktury - 5000 zł, średni kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury - 3,567 zł. Zapłata następuje po 10 dniach na posiadany rachunek walutowy w kwocie 1401,74 euro. Wartość kursu euro w dniu otrzymania zapłaty w banku, z którego korzystam, wynosi 3,563 zł. »

Jak należy ewidencjonować koszty związane z procesami produkcyjnymi

Aktualizacja: 04.07.2006

Nasza spółka ma zamiar uruchomić nową linię produkcyjną. W jaki sposób należy uszczegółowić ewidencję kosztów wytworzenia produktów, tak aby łatwiejsze stało się planowanie i kontrola kosztów produkcji? Jak prowadzić ewidencję i jaki zastosować układ kalkulacyjny kosztów wytworzenia produktów na potrzeby planowania i kontrolowania kosztów produkcji? »

Czy wydatki na szkolenia zaliczać do rozliczeń międzyokresowych

Aktualizacja: 04.07.2006

Czy zgodnie z polskim prawem bilansowym wolno aktywować na rozliczeniach międzyokresowych czynnych kosztów, wydatki na szkolenia pracowników, koszty związane z targami, oraz wydatki na obsługę prawną? A jeśli tak, to kiedy i jakie warunki muszą zostać spełnione? »

Jak rozliczyć w pkpir zakup składników majątku o wartości mniejszej niż 3500 zł

Aktualizacja: 03.07.2006

Nasza firma kupiła w kwietniu 2 automaty sprzedające, każdy po 3400 zł netto. Zakup ten zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wartość automatu nie przekracza kwoty 3500 zł. W maju zmuszeni byliśmy kupić usługę modyfikacji, konfiguracji i ustawiania parametrów w automatach w kwocie netto 1400 zł (usługa dotyczy 2 automatów). Czy powinniśmy wyksięgować z kosztów zakup automatów i zaliczyć je do środków trwałych? »

Gdzie opodatkować dostawę wykonaną poza terytorium kraju

Aktualizacja: 03.07.2006

Firma polska dokonuje zakupu towaru od firmy rosyjskiej na terenie Rosji. Sprzedaż tego samego towaru firmie holenderskiej następuje również na terenie Rosji. W jaki sposób należy wystawić fakturę VAT i jaka powinna być stawka podatku? »

Jak rozliczać cudzoziemców zatrudnionych na umowę zlecenia

Aktualizacja: 30.06.2006

Jesteśmy szkołą językową (sp. z o.o.). W sezonie wakacyjnym planujemy zatrudnienie na umowy zlecenia kilku tzw. native speakerów. Cudzoziemcy ci będą przebywać na terenie Polski w ciągu wakacji. Jak szkoła powinna opodatkować wypłacane im wynagrodzenia? Czy może dokonywać wypłaty w walucie ich krajów? »

Kiedy można odliczyć VAT z kopii dokumentu celnego

Aktualizacja: 30.06.2006

Podczas sprawdzania zasadności salda rozrachunków z urzędem celnym, dotyczących kilku naszych przedpłat na VAT z roku 2003 i jednej z 2002, stwierdzono brak kilku dokumentów SAD. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy ustalono, że owe dokumenty w ogóle do nas nie przyszły. Po zwróceniu się na piśmie do urzędu celnego otrzymaliśmy potwierdzone kserokopie dokumentów SAD, za zgodność z oryginałem (data potwierdzenia 8 marca 2006 r.). Kiedy przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT? »

Jak rozliczyć instalację systemu monitoringu

Aktualizacja: 29.06.2006

Jak rozliczyć instalację systemu monitorującego? Czy jednostka rejestrująca, stanowiąca element systemu monitorującego, powinna traktować cały system z kamerami i okablowaniem jako całościową inwestycję w obcym środku trwałym? Czy też można wydzielić z systemu poszczególne elementy i zastosować indywidualne stawki? »

Czy brak numeru NIP na fakturze wyłącza wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Aktualizacja: 29.06.2006

Zakupiliśmy od firmy słowackiej katalogi wyrobów sprzedawanych przez naszą firmę. Katalogi te są bezpłatnie przekazywane potencjalnym klientom. Otrzymaliśmy fakturę w euro, ale bez naszego numeru NIP. Jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, jak nasz kontrahent. Czy taką dostawę katalogów traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy wystawiać fakturę wewnętrzną? Czy ujmować dostawę w informacji podsumowującej? »

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 28.06.2006

Jakie są zasady opodatkowania zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży nieruchomości przez osobę prawną? Szczególnie interesuje nas rozliczenie VAT, zarówno w sytuacji zaliczenia zaliczki na poczet przyszłego świadczenia, jak i jako zabezpieczenie wykonania świadczenia. Co w sytuacji, gdy będziemy musieli zwrócić zaliczkę? »

Czy można zrobić korektę zakwestionowanej deklaracji VAT

Aktualizacja: 28.06.2006

Jestem podatnikiem VAT. Ostatnio była u mnie kontrola dotycząca głównie tego podatku. Stwierdzono m.in. pewne nieprawidłowości, które mogłabym wyeliminować, sporządzając korektę deklaracji VAT. Urząd skarbowy nie wydał jeszcze decyzji. Czy mogę sporządzić korektę tych deklaracji? »

Kiedy odpowiada się za cudze podatki

Aktualizacja: 27.06.2006

Procedura podatkowa przewiduje, że organy podatkowe w ściśle określonych przypadkach mogą dochodzić zaspokojenia zobowiązania podatkowego od innej osoby niż podatnik. W takim przypadku osoba trzecia staje się zobowiązana do zapłaty "nie swojego" podatku. Odpowiedzialność osoby trzeciej za zobowiązanie podatnika jest solidarna z podatnikiem, ale może powstać po wydaniu decyzji orzekającej taką odpowiedzialność. Kiedy osoby trzecie będą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe innych osób? »

W jaki sposób należy określać jednostkę miary i ilość towaru na fakturze VAT

Aktualizacja: 27.06.2006

Firma sprzedaje napoje. Na fakturze nie ma kolumny pod nazwą: jednostka miary towaru. Są kolumny: produkt, ilość i cena. Produkt jest określony np. jako napój wiśniowy 0,2 l x 24 butelki. Następnie podana jest ilość takiego produktu. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy można ilość produktu wyrazić w ułamku, np. 10/24? »

Jak ewidencjonować prawa (uprawnienia) do emisji zanieczyszczeń do powietrza

Aktualizacja: 22.06.2006

Proszę o wyjaśnienie, jak prawidłowo należy księgować przyznane na okres trzyletni (2005-2007) uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych zgodnie z ustawą o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 281, poz. 2784). »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama