reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy wnieść opłatę skarbową

Kiedy należy wnieść opłatę skarbową

Wystąpiłem do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Polecono mi wnieść opłatę skarbową w znaczkach. Czy muszę za to dodatkowo płacić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wydawaniu zaświadczeń na wniosek zainteresowanego należy wnieść stosowną opłatę skarbową.

Ponadto, opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podania, żądania, odwołania, zażalenia i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego oraz zezwolenia, pozwolenia, koncesje wydawane na wniosek zainteresowanego. Opłacie skarbowej podlegają również dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnictwa oraz ich odpisy, weksle oraz dokumenty zawierające oświadczenie woli poręczyciela. Należy pamiętać, że obowiązek opłacania opłaty skarbowej istnieje również w przypadku wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej przez podmioty inne niż organy administracji rządowej i samorządowej. Dotyczy to jednak tylko składanych do tych podmiotów podań i załączników do podań oraz wydawania zaświadczeń i zezwoleń.

Kwoty stawek opłaty skarbowej są zróżnicowane i uzależnione od rodzaju czynności lub dokumentu. Wysokość kwot należnych od poszczególnych czynności lub dokumentów jest ściśle określona w załączniku do ustawy. I tak na przykład od podania opłata skarbowa wynosi obecnie 5 zł, a od załącznika od podania 50 gr. Przy sporządzeniu aktu małżeństwa opłata wynosi 75 zł, od wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu 100 zł, od promesy koncesji 83 zł, od zaświadczenia w sprawie zaległości w zobowiązaniach podatkowych 15 zł, od dokumentów ustanawiających pełnomocnika 15 zł, od zezwolenia na otwarcie na terytorium Polski oddziału banku zagranicznego 11 400 zł.
Piotr Polański

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama