REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w przypadku sprzedaży samochodu należy dokonać jednorazowej korekty

REKLAMA

Spółka była właścicielem samochodu zakupionego w grudniu 2005 r. Transakcja została udokumentowana fakturą ze stawką 22%. Spółka odliczyła 60% VAT. Samochód był wykorzystywany przez cały okres do prowadzenia działalności opodatkowanej. W grudniu 2006 r. ww. samochód został sprzedany. Do dostawy samochodu zastosowano zwolnienie.


Czy w związku z dokonanym odliczeniem podatku naliczonego od jego zakupu spółka w miesiącu sprzedaży powinna dokonać jednorazowej korekty podatku naliczonego? Jaki okres korekty należy zastosować do ww. wydatków w przypadku obowiązku dokonania jednorazowej korekty? W jaki sposób należy obliczyć kwotę korekty?

Autopromocja


RADA


Nie, w tym przypadku nie ma obowiązku dokonania jednorazowej korekty. W praktyce część organów podatkowych zajmuje jednak odmienne stanowisko (uznają, że należy jej dokonać). Szczegóły w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE


Aby odpowiedzieć na pytanie, należy najpierw ustalić, kiedy przysługuje prawo do odliczenia. Generalna zasada określona w ustawie o podatku od towarów uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług od związku tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi wyłącznie w tym zakresie, w jakim zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przepisy art. 90-91 ustawy o VAT dotyczą odliczenia i korekty podatku naliczonego, gdy dokonane zakupy służą czynnościom, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego, a także innym czynnościom. Problem stwarza brzmienie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Według tych regulacji przepisy art. 91 ust. 1-5 ustawy stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik:

- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo

- nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.


Przepis ten nie powinien mieć zastosowania w naszym przypadku, ponieważ zakupione towary i usługi były wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Dlatego bez znaczenia pozostaje okoliczność, iż towary te zostały później sprzedane. Liczy się przeznaczenie towaru w chwili dokonywania odliczenia VAT.


W naszym przypadku nie można się również powołać na art. 91 ust. 4 ustawy, ponieważ stanowi on, że jeżeli w okresie korekty nastąpi sprzedaż środka trwałego, podatnik jest zobowiązany do korekty, tak jakby nadal go użytkował. Natomiast w naszym przypadku prawo do odliczenia przysługiwało w całości, podatnik nie korzystał z proporcji, dlatego nie można mówić o okresie korekty.


Przepis ten powinien mieć zastosowanie np. w sytuacji, gdy podatnik odliczył VAT od zakupu, ponieważ zakupiony towar był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Następnie zakupiony towar zaczął wykorzystywać do wykonywania czynności zwolnionych lub na odwrót. To znaczy towar był wykorzystywany do wykonywania czynności zwolnionych, a następnie do wykonywania czynności opodatkowanych.


Stanowisko to potwierdza również orzecznictwo sądów. W wyroku z 7 czerwca 2004 r., sygn. akt FSK/87/04 (niepublikowany), wydanym na gruncie przepisów poprzednio obowiązującej ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż wniesienie aportem do spółki towarów handlowych nie powoduje obowiązku korekty deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc, w którym dokonano obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.


Przykład

Jan Kowalski wykonywał działalność handlową i świadczył usługi zwolnione z VAT. W czerwcu 2005 r. zakupił samochód, który był wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Od stycznia 2007 r. świadczy tylko usługi zwolnione, więc samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności zwolnionych z VAT. Dlatego w deklaracji za styczeń powinien dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego. Przy zakupie samochodu odliczył 100% VAT, tj. 22 000 zł.

Samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności zwolnionych z VAT przez okres pozostałych 4 lat. Ponieważ współczynnik proporcji wynosi 0%, należy w deklaracji VAT-7 wykazać podatek naliczony ze znakiem (-) w wysokości 4/5 x 22 000 = 17 600 zł.

Autopromocja


Należy pamiętać, że większość organów podatkowych uznaje, że obowiązek korekty istnieje.

W piśmie z 6 kwietnia 2006 r. Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów nr 1433/NG/GV/443-17/2006/RW, czytamy:
„Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów i stanu faktycznego opisanego we wniosku, Podatnik, dokonując sprzedaży samochodu osobowego należącego do środków trwałych przed upływem 5 lat od daty jego zakupu, a więc przed końcem upływu okresu korekty, obowiązany jest do dokonania korekty. Ponieważ w przedmiotowym przypadku sprzedaż objęta jest zwolnieniem na mocy cyt. § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów, należy przyjąć, że w pozostałym okresie korekty towar wykorzystywany będzie wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT. Wynika z tego, że Podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie środka trwałego, ale tylko w części dotyczącej okresu wykorzystywania go do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast od momentu dokonania sprzedaży zwolnionej Podatnik traci prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty. W przypadku sprzedaży środka trwałego korekty tej dokonuje się jednorazowo w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż”.


Podstawa prawna:

- art. 91 ust. 3-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 179, poz. 1484

 

Agnieszka Jasiorowska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA