reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

W jakim terminie można żądać wystawienia faktury

Aktualizacja: 20.07.2007

W jakim terminie od daty dokonania zakupu żądanie wystawienia faktury może być złożone przez nabywcę - osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej? Sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej. »

Jak ewidencjonować koszty zaniechanych inwestycji

Aktualizacja: 19.07.2007

Dwa lata temu spółka rozpoczęła budowę hali magazynowej, która miała być wykorzystywana na jej potrzeby. Obecnie zrezygnowano z tej inwestycji. Jakie w związku z tym powinny nastąpić księgowania? Co zrobić z dotychczas poniesionymi kosztami? »

Jak opodatkować przychód ze sprzedaży mieszkania

Aktualizacja: 19.07.2007

Sprzedałam mieszkanie nabyte w drodze zamiany 1/2 domu mieszkalnego otrzymanego przed laty od rodziców w formie darowizny. »

Jaki kurs należy zastosować do rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej pracownika

Aktualizacja: 18.07.2007

W marcu 2007 r. pracownik zatrudniony w firmie na umowę o pracę został wysłany w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie przedstawił faktury w euro, potwierdzające pokrycie kosztów paliwa i noclegów. Pracownik nie dostał zaliczki na podróż służbową. Jaki kurs powinien być przyjęty do przeliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej z euro na złote? »

Czy na fakturze dla zagranicznego kontrahenta można stosować nazewnictwo w jego języku

Aktualizacja: 18.07.2007

Czy wystawiając faktury dla zagranicznego kontrahenta, możemy na fakturach wpisać w jego języku dane dotyczące towarów? Czy może to spowodować jakieś konsekwencje ze strony urzędu skarbowego i czy może to zostać podważone podczas ewentualnej kontroli? »

Jak wykazać w księgach długoterminowe umowy budowlane

Aktualizacja: 17.07.2007

Nasza spółka świadczy usługi budowlane. Jak mamy zaksięgować niezakończone usługi budowlane niefakturowane? Jak ustalać koszty i przychody dotyczące umów? »

Jak ująć w księdze przekazanie towaru na własne potrzeby

Aktualizacja: 17.07.2007

Prowadzę działalność w zakresie handlu art. spożywczymi (sklep). Rozliczam się na zasadach ogólnych na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Na potrzeby własne pobieram ze sklepu różne towary. W jaki sposób księgować te towary w księdze? »

Jak rozliczyć usługę transportową związaną w części z wywozem towarów za granice UE

Aktualizacja: 16.07.2007

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportu krajowego, międzynarodowego oraz spedycji. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a także zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. »

Jak rozliczyć odsetki od zobowiązań w rachunkowości

Aktualizacja: 16.07.2007

Na dzień bilansowy wyceniliśmy zobowiązania doliczając odsetki. W związku z porozumieniem z dostawcą zobowiązanie to zostało uregulowane w kwocie nieuwzględniającej odsetek. Jak w księgach rachunkowych rozliczyć wartość odsetek? »

Jak małżonkowie - podatnicy VAT dokumentują sprzedaż wspólnej nieruchomości

Aktualizacja: 12.07.2007

Małżonkowie prowadzą dwie firmy, każdy swoją. W maju 2007 r. sprzedali nieruchomość, która była ich współwłasnością. Czy powinny być wystawione dwie faktury po połowie przez oboje małżonków? »

Kiedy sprzedaż gruntu rolnego będzie zwolniona z podatku

Aktualizacja: 12.07.2007

W listopadzie 2006 r. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz gospodarstwa rolnego zakupiła 17 ha gruntu rolnego oznaczonego jako grunt orny. W 2007 r. zamierza sprzedać ten grunt z zyskiem. Zaznaczam, że charakter użytkowania gruntu nie zmienia się. Czy przychód z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu? »

Czy można wystawiać faktury raz na kwartał

Aktualizacja: 11.07.2007

Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i hurtowa sprzedaż wyrobów budowlanych. Sprzedaż jest dokonywana bezpośrednio do hurtowników. W związku z bardzo dużą konkurencją na rynku materiałów budowlanych oraz powszechnym stosowaniem przez konkurentów różnych akcji promocyjnych, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży, spółka postanowiła nawiązać współpracę również z podmiotami, które zajmują się świadczeniem usług przy użyciu jej wyrobów. »

Jak ewidencjonować koszty zakładu zagranicznego

Aktualizacja: 12.07.2007

Nasza spółka z o.o., świadcząca usługi budowlane, posiada zakład w Niemczech. Koszty przypisane zakładowi księgujemy na konto „Rozrachunki z zakładem” po stronie Wn, a zakład ewidencjonuje je po stronie Ma. W ten sposób rozrachunki się wzajemnie znoszą. »

W jaki sposób rozliczyć wypłatę dywidendy podmiotom krajowym

Aktualizacja: 11.07.2007

Spółka A z o.o. zamierza wypłacić dywidendę za 2006 r. Wspólnikami spółki są spółka B z o.o. posiadająca 16% udziałów, spółka C z o.o. posiadająca 14% udziałów, spółka D z o.o. posiadająca 9% udziałów oraz osoba fizyczna posiadająca 61% udziałów. Jak powinna być opodatkowana ta dywidenda? Czy i kiedy wspólnicy mogą odliczyć podatek od dywidendy? »

Jak odliczyć VAT od leasingu operacyjnego samochodu osobowego

Aktualizacja: 10.07.2007

Jesteśmy spółką z o.o. Wziąłem w leasing operacyjny dwa samochody osobowe. Ile mogę odliczyć VAT z czynszu zerowego i inicjalnego oraz z rat leasingowych? Czy mogę odliczyć VAT od paliwa? Jeżeli kupię części zamienne, czy też mogę od nich odliczyć VAT? Podobno „kilometrówki” nie muszę prowadzić? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama