REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na podstawie jakich dokumentów można dokonywać zapisów w pkpir

Katarzyna Okuniewska

REKLAMA

Prowadzę działalność jako osoba fizyczna i rozliczam się na podstawie pkpir. Czy mogę zaksięgować zakup paliw z całego miesiąca jednym dokumentem zbiorczym ostatniego dnia miesiąca?

 


Czy mogę podobnie postąpić z księgowaniem umów zlecenia i o dzieło bądź też innych dokumentów księgowych typu paragon, kosztów obsługi banku i innych? Jeśli takie postępowanie jest nieprawidłowe, proszę o wskazanie, jak powinno się prawidłowo księgować te koszty.

 


rada


Tak, takie postępowanie jest nieprawidłowe. Przepisy dotyczące prowadzenia pkpir, w zakresie księgowania kosztów, bezpośrednio pozwalają na zbiorcze księgowanie tylko wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym. W uzasadnieniu wskazujemy prawidłowe dokumenty, które powinny być podstawą księgowania takich kosztów.


uzasadnienie


Aby odpowiedzieć na pytanie Czytelnika, należy sprawdzić, jaki katalog dokumentów, na podstawie których dokonuje się zapisów w księdze, wskazuje rozporządzenie w sprawie prowadzenia pkpir. Podstawowym dokumentem jest faktura VAT, ale oprócz niej również noty księgowe, dzienne zestawienia faktur sprzedaży, dowody przesunięć, dowody opłat pocztowych, bankowych i inne dowody opłat (również na podstawie książeczek opłat) oraz inne dokumenty oznaczone numerem lub w inny sposób, które zawierają co najmniej:

l dane wystawcy i nabywcy,

l datę wystawienia i datę operacji gospodarczej,

l przedmiot operacji określony co do ilości i wartości oraz

l podpisy osób uprawnionych.


Podatnik dodatkowo ma jeszcze możliwość wystawienia dokumentu księgowego zwanego dowodem wewnętrznym, z tym że to, co ma dokumentować dowód wewnętrzny, jest ściśle określone w przepisach i jest to lista zamknięta. Dowody te mogą dotyczyć wyłącznie:

l zakupu produktów roślinnych i zwierzęcych bezpośrednio od producenta lub hodowcy krajowego,

l zakupu od ludności zebranych surowców roślin zielarskich, ziół, jagód owoców leśnych i grzybów,

l wartości produktów roślinnych lub zwierzęcych z własnej uprawy podatnika,

l zakupu materiałów pomocniczych w jednostkach handlu detalicznego,

l kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowych,

l zakupu odpadów poużytkowych od ludności,

l wydatków na telefon, prąd, czynsz, wodę, gaz, centralne ogrzewanie w części przypadającej na działalność gospodarczą,

l opłat sądowych i notarialnych,

l wydatków związanych z parkowaniem samochodu (podstawą wystawienia dowodu jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu).

Paragonami można zaś udokumentować:

l zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych,

l zakup paliwa i olejów za granicą (w tym przypadku podstawą księgowania mogą być również dowody kasowe).


Jedne i drugie muszą zawierać dane wskazane w § 14 ust. 4 rozporządzenia.


Przepisy regulujące sposób prowadzenia księgi dopuszczają również możliwość sporządzania dokumentów zbiorczych i dokonywania na ich podstawie księgowań. Dokumenty, dla których można takie zestawienia sporządzać, to:

l zestawienie sprzedaży, czyli dzienne zestawienie faktur,

l zestawienie dziennej sprzedaży nieudokumentowanej na dowodzie wewnętrznym,

l miesięczne zestawienie raportów dobowych,

l miesięczne zestawienie sprzedaży na podstawie rejestru VAT,

l miesięczne zestawienie poniesionych wydatków z tytułu użytkowania samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym firmy.


Większość możliwości księgowania zestawionych dokumentów wskazanych w przepisach dotyczy sprzedaży. Odnośnie do kosztów przepisy bezpośrednio mówią tylko o zestawianiu wydatków ponoszonych na używanie samochodu osobowego.


W odpowiedzi na pytanie Czytelnika należałoby stwierdzić, że nie ma podstaw prawnych, aby księgować do kosztów dokumentem zbiorczym zakup paliwa, który prawdopodobnie jest udokumentowany fakturą VAT. Przepisy nie przewidują takiego dokumentu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kosztów bankowych - podstawą jest dokument potwierdzający ich poniesienie, czyli wyciąg bankowy. Podatnik powinien więc potraktować otrzymany z banku wyciąg bankowy jako podstawę do księgowania kosztów bankowych.

Z kolei księgowanie kosztów wynagrodzeń pracowniczych odbywa się na podstawie dowodu wypłaty wynagrodzenia w przypadku wynagrodzeń wypłacanych osobom zatrudnianym na umowę o pracę. Najczęściej dowodem jest pokwitowanie odbioru wynagrodzenia na liście płac, może to być również przelew bankowy. Ponieważ przepisy o księgowaniu w księdze umów zlecenia i o dzieło mówią tylko tyle, że należy je ewidencjonować w tej samej kolumnie co wynagrodzenia o pracę, należy uznać, że podstawą księgowania jest wypłacona i podpisana przez strony pojedyncza umowa zlecenia lub umowa o dzieło.


Podstawa prawna:
- § 12-14, § 19-24 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229


Katarzyna Okuniewska

księgowa z wieloletnim doświadczeniem, ekonomista

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA