Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec
REKLAMA
Z treści przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, że zakupiony samochód jest pojazdem w pełni sprawnym, niewymagającym uprzedniej naprawy przed dokonaniem jego sprzedaży. Nabyty przez jednostkę samochód z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży traktuje się i wykazuje w księgach rachunkowych jak towary. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, na dzień ich nabycia ujmuje się je jako zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych - według wartości ustalonej w cenach nabycia.
Cena nabycia, o której mowa w przepisach tej ustawy, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu (określona w umowie wg średniego kursu NBP), bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
W związku z powyższą definicją, cena nabycia zakupionego samochodu używanego z Niemiec oprócz kwoty należnej sprzedającemu obejmuje również podatek akcyzowy (w przypadku, gdy jest to samochód osobowy) oraz koszty jego transportu w tym załadunku i wyładunku.
Jednocześnie należy zauważyć, że cena nabycia samochodu w przypadku jego rejestracji obejmuje również koszty tej rejestracji. Gdy zakupiony samochód (dotyczy samochodu osobowego) nie będzie podlegał rejestracji przed jego sprzedażą - to w takim przypadku cena nabycia nie będzie obejmowała uiszczonego wcześniej podatku akcyzowego.
Zapłacony podatek akcyzowy przy zakupie samochodu będzie stanowił, zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, podatek naliczony obniżający podatek należny od jego sprzedaży.
Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług w związku z późniejszą sprzedażą samochodu. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług zbycie samochodu może być zwolnione z tego podatku (jeżeli okres jego używania wynosił minimum pół roku). W przypadku, gdy okres ten był krótszy (albo samochód w ogóle nie był używany) istnieje możliwość opodatkowania tej sprzedaży w procedurze VAT marża.
W świetle powyższego księgowanie zakupu samochodu przedstawia się następująco: Wn konto 33 „Towary”(w cenie nabycia), Ma konto 21 „Rozrachunki z dostawcami”, Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (akcyza, opłaty rejestracyjne itp.).
Zgodnie z przepisami o rachunkowości dowodem księgowym może być również umowa kupna-sprzedaży, o ile zawiera wszystkie istotne elementy dla uznania jej za taki dowód.
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 21 ust. 1 oraz art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
- Art. 79 oraz art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.).
- Art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535 z późn. zm.).
KRZYSZTOF SKOWROŃSKI
doradca podatkowy, Rödl & Partner
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat