reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec

Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec

Sprowadziłam z Niemiec używany samochód, który przeznaczony jest do dalszej sprzedaży. Został on kupiony od obywatela Niemiec na umowę kupna-sprzedaży. Jak należy ująć w księgach rachunkowych zakup takiego auta?


Z treści przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, że zakupiony samochód jest pojazdem w pełni sprawnym, niewymagającym uprzedniej naprawy przed dokonaniem jego sprzedaży. Nabyty przez jednostkę samochód z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży traktuje się i wykazuje w księgach rachunkowych jak towary. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, na dzień ich nabycia ujmuje się je jako zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych - według wartości ustalonej w cenach nabycia.


Cena nabycia, o której mowa w przepisach tej ustawy, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu (określona w umowie wg średniego kursu NBP), bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.


W związku z powyższą definicją, cena nabycia zakupionego samochodu używanego z Niemiec oprócz kwoty należnej sprzedającemu obejmuje również podatek akcyzowy (w przypadku, gdy jest to samochód osobowy) oraz koszty jego transportu w tym załadunku i wyładunku.


Jednocześnie należy zauważyć, że cena nabycia samochodu w przypadku jego rejestracji obejmuje również koszty tej rejestracji. Gdy zakupiony samochód (dotyczy samochodu osobowego) nie będzie podlegał rejestracji przed jego sprzedażą - to w takim przypadku cena nabycia nie będzie obejmowała uiszczonego wcześniej podatku akcyzowego.


Zapłacony podatek akcyzowy przy zakupie samochodu będzie stanowił, zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, podatek naliczony obniżający podatek należny od jego sprzedaży.


Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług w związku z późniejszą sprzedażą samochodu. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług zbycie samochodu może być zwolnione z tego podatku (jeżeli okres jego używania wynosił minimum pół roku). W przypadku, gdy okres ten był krótszy (albo samochód w ogóle nie był używany) istnieje możliwość opodatkowania tej sprzedaży w procedurze VAT marża.


W świetle powyższego księgowanie zakupu samochodu przedstawia się następująco: Wn konto 33 „Towary”(w cenie nabycia), Ma konto 21 „Rozrachunki z dostawcami”, Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (akcyza, opłaty rejestracyjne itp.).


Zgodnie z przepisami o rachunkowości dowodem księgowym może być również umowa kupna-sprzedaży, o ile zawiera wszystkie istotne elementy dla uznania jej za taki dowód.

 

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 21 ust. 1 oraz art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

- Art. 79 oraz art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

- Art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535 z późn. zm.).

KRZYSZTOF SKOWROŃSKI

doradca podatkowy, Rödl & Partner

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama