Czy nieodpłatne przekazanie nagród należy ewidencjonować na kasie rejestrującej
REKLAMA
Wśród nagród mogą być nagrody rzeczowe, np. aparaty telefoniczne, sprzęt RTV, nagrane płyty CD oraz DVD, których wartość przewyższa kwotę uprawniającą do uznania ich za prezenty o małej wartości. Czy nieodpłatne wydanie nagród rzeczowych w postaci sprzętu RTV, telefonów, aparatów fotograficznych, wyrobów z metali szlachetnych, nośników CD/DVD, taśm magnetofonowych zawierających nagrania, oprogramowanie lub dane powinno być ewidencjonowane za pośrednictwem kas rejestrujących? Czy przekazanie to podlega opodatkowaniu VAT?
RADA
Nieodpłatne wydanie nagród należy ewidencjonować na kasie rejestrującej, ponieważ podlega opodatkowaniu.
UZASADNIENIE
W tym przypadku mamy do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej towarów stanowiących nagrody rzeczowe w programie lojalnościowym. Jest to przekazanie, które nosi znamiona przekazania na cele związane z prowadzoną przez spółkę działalnością, bowiem wdrażane przez nią programy lojalnościowe mają na celu zachęcenie potencjalnych, nowych klientów czy już pozyskanych abonentów do korzystania z jej usług.
Generalny obowiązek stosowania kas rejestrujących w działalności wynika z art. 111 ust. 1 ustawy. Z powołanego przepisu wynika, że obowiązek ten ciąży na tych podatnikach, którzy dokonują sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zarówno ustawa, jak i rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas uznają, że na kasie rejestrującej powinna być ewidencjonowana sprzedaż, odwołując się w tym przypadku do definicji sprzedaży w ustawie o VAT.
Ustawa o VAT sprzedaż definiuje jako odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy). Natomiast odpłatna dostawa towarów to również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności (art. 7 ust. 2 ustawy):
Gdy są spełnione powyższe warunki, czynność nieodpłatnego przekazania podlega opodatkowaniu VAT. Wyjątkiem jest, gdy są przekazywane drukowane materiały reklamowe i informacyjne, prezenty o małej wartości i próbki. Wyłączenie to dotyczy więc towarów, które co do zasady są przekazywane w związku z działalnością przedsiębiorstwa (przekazanie druków reklamowych lub próbek towarów zawsze ma taki związek, zazwyczaj także przekazanie prezentów). Dlatego organy podatkowe uznają, że przepis art. 7 ust. 2 znajduje zastosowanie również do przekazania związanego z działalnością przedsiębiorstwa. Przeciwne twierdzenie oznaczałoby, że ustawodawca wyłączył spod opodatkowania czynności, które i tak nie podlegają opodatkowaniu.
Dlatego przez odpłatną dostawę towarów należy więc rozumieć także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów - oczywiście z wyjątkiem druków reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek. Oznacza to, że pojęcie „sprzedaż towarów” obejmuje swoim zakresem czynności wymienione w art. 7 ust. 2 ustawy, do których zaliczyć należy również przedmiotowe nieodpłatne przekazania, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Dlatego sprzedaż ta podlega obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej.
WAŻNE!
Nieodpłatne przekazanie towarów korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej jako wymienione w poz. 51 zał. do rozporządzenia. W tym przypadku nie będzie przysługiwało prawo do korzystania ze zwolnień ze względu na wysokość obrotów oraz rodzaj wykonywanych czynności. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się bowiem przy dostawie:
Podstawa prawna:
- art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Marcin Jasiński
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat