Jak wystawić fakturę dokumentującą zaliczkę w euro dla kontrahenta unijnego
REKLAMA
RADA
Wystawiane przez Państwa faktury (w tym faktury zaliczkowe) powinny być fakturami uproszczonymi, a więc fakturami bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktury takie jak najbardziej mogą być wystawiane w walutach obcych, np. w euro.
UZASADNIENIE
Świadczone przez Państwa usługi naprawy lub odbudowy kotłów parowozów są usługami zaliczanymi do tzw. usług na ruchomym majątku rzeczowym. Miejscem świadczenia tych usług (miejsce świadczenia usług wyznacza państwo ich opodatkowania) jest, co do zasady, miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT).
Jednocześnie jednak usługi na ruchomym majątku rzeczowym należą do tzw. usług wewnątrzwspólnotowych. Usługi te charakteryzują się tym, że podanie przez ich unijnego nabywcę numeru VAT innego państwa członkowskiego powoduje, że miejscem świadczenia tych usług staje się terytorium tego właśnie państwa. W konsekwencji usługi te są opodatkowane w tym właśnie państwie.
Dodatkowym warunkiem zmiany miejsca świadczenia przy usługach na ruchomym majątku rzeczowym jest, aby towary - kotły z parowozów, po wykonaniu na nich usług naprawy lub odbudowy - zostały wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym te usługi były faktycznie wykonane (art. 28 ust. 7 ustawy). Dodatkowo - w przypadku polskich podatników wykonujących te usługi - wywiezienie to powinno nastąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług (art. 28 ust. 8 ustawy).
WAŻNE!
Z treści pytania wynika, że usługi, o których mowa w pytaniu, mają być świadczone na rzecz kontrahenta unijnego. Zakładam, że poda on Państwu swój numer VAT UE. Ponadto, że spełnione będą wskazane powyżej warunki. Wówczas usługi naprawy oraz odbudowy kotłów od parowozów świadczone na jego rzecz będą podlegać opodatkowaniu w państwie tego kontrahenta. W takim przypadku wystawiane przez Państwa faktury (w tym faktury zaliczkowe) powinny być fakturami uproszczonymi, o których mowa w § 27 rozporządzenia o fakturach, a więc fakturami bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (faktury takie jak najbardziej mogą być wystawiane w walutach obcych, np. w euro).
Pragnę dodać, że faktury zaliczkowe (w tym faktury uproszczone zaliczkowe) wystawiać należy w przypadkach, gdy otrzymywane zaliczki dotyczą konkretnych czynności podlegających opodatkowaniu (np. konkretnej usługi). Nie należy wystawiać faktur zaliczkowych (w tym faktur uproszczonych zaliczkowych) w przypadku otrzymywania wpłat na poczet nieokreślonych konkretnie czynności podlegających opodatkowaniu. W takich przypadkach bowiem faktury zaliczkowe należy wystawiać dopiero z chwilą, w której konkretne kwoty z takich wpłat zostaną przyporządkowane do konkretnych czynności podlegających opodatkowaniu.
Przykład
Podstawa prawna:
- art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) oraz art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Jan Ksedowski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA