Jak rozliczać wymianę części składowych środka trwałego
REKLAMA
rada
REKLAMA
Zakup nowych monitorów do systemu monitorowania obiektu należy potraktować jako remont.
uzasadnienie
System monitoringu obiektu należy rozpatrywać jako jeden środek trwały, na który składają się poszczególne części składowe, między innymi monitory. Monitory, które zostały uszkodzone, podlegają wymianie na nowe.
Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki powodują wzrost wartości początkowej środka trwałego, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
jednostkowa cena nabycia części składowych przekracza wartość 3500 zł,
l w wyniku wymiany części składowej zwiększa się wartość użytkowa środka trwałego w porównaniu z jego wartością z dnia przyjęcia do używania,
l wydatki na środki trwałe zostały poniesione przy przebudowie, adaptacji, rozbudowie, rekonstrukcji lub modernizacji tych środków.
Kwota wydatków podwyższająca wartość środków trwałych podlega amortyzacji zgodnie z przyjętą metodą i stawką amortyzacji. Należy pamiętać, aby suma odpisów amortyzacyjnych nie przekroczyła wartości początkowej środka trwałego.
Istotną kwestią jest odróżnienie ulepszenia środka trwałego od jego remontu i naprawy.
Remont polega na wymianie zużytych części składowych lub peryferyjnych środka trwałego na takie same, o identycznych lub zbliżonych parametrach. Remont ma na celu dalsze użytkowanie w tym samym zakresie danego środka trwałego.
Przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja i modernizacja mają na celu nie tylko przywrócenie, ale także podniesienie przydatności środka trwałego poprzez wydłużenie okresu używania, zwiększenie zdolności wytwórczej, zwiększenie jakości uzyskiwanych produktów czy kosztów eksploatacji. Definicja obejmuje więc:
l przebudowę - jako polepszenie stanu środka trwałego,
l rozbudowę - jako powiększenie środka trwałego,
l rekonstrukcję - jako odtworzenie zużytego częściowo lub całkowicie środka,
l adaptację - oznaczającą przystosowanie środka trwałego do celów innych niż pierwotnie zakładano,
l modernizację - polegającą na unowocześnieniu środka trwałego.
Wymianę uszkodzonych monitorów należy zatem traktować jak remont, pod warunkiem że nie zwiększy ona wartości użytkowej systemu monitoringu. Za takim rozwiązaniem przemawia również postęp techniczny i zmieniająca się rzeczywistość. Wynika stąd, że zakup nowych monitorów, mimo że są one lepsze i nowocześniejsze oraz że w wyniku ich wymiany wzrośnie bezpieczeństwo i komfort pracy, nie powoduje wzrostu wartości początkowej systemu monitoringu w rozumieniu definicji ulepszenia.
Przykład
Spółka posiada system monitoringu w hali produkcyjnej. Z powodu uszkodzenia monitora zdecydowano się na jego wymianę. Wartość nowego monitora wynosi 1500 zł (netto). Jednostka ewidencjonuje koszty na kontach zarówno zespołu 4, jak i zespołu 5.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
W opisanej sytuacji jednostka nie podwyższa wartości początkowej środka trwałego, jednocześnie jego wartość nie ulega zmniejszeniu. Koszty zakupu nowego monitora zalicza się do kosztów podatkowych w momencie zakupu. Wymianę monitorów warto odpowiednio udokumentować, a dokumenty dołączyć do prowadzonej ewidencji środków trwałych.
Podstawa prawna:
- art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
Bożena Zdunek
księgowa
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat