| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką opodatkować świadczenie usług kompleksowych

Jaką stawką opodatkować świadczenie usług kompleksowych

Czy świadcząc kompleksową usługę polegającą na obsłudze targów i wystaw, w skład której wchodzą również usługi cateringowe zarówno własne, jak i realizowane przez inny podmiot, należy wystawić fakturę VAT z podziałem tej usługi na usługi cateringowe opodatkowane stawką VAT 7% oraz inne usługi (aranżacja wnętrz itp.) opodatkowane stawką VAT 22%?


RADA

Jeżeli z umowy zawartej z kontrahentem wynika, że zleca on wykonanie jednej kompleksowej usługi polegającej na obsłudze targów i wystaw, to powinna ona być traktowana jako usługa stanowiąca jedną czynność i należy ją opodatkować stawką 22%. Gdy w umowie zostały zlecone poszczególne czynności, każda z nich powinna być opodatkowana według właściwej dla niej stawki.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z objaśnień wstępnych do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wynika, że w rozumieniu klasyfikacji pojęcie usługi obejmuje wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, tzn. usługi dla celów produkcji, oraz wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

W przypadku świadczenia konkretnej usługi nie powinno się wyodrębniać poszczególnych jej elementów, które się na nią złożyły, i opodatkowywać ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę, a nie elementy (koszty), które się na nią składają.

Tak właśnie orzekł NSA w wyroku z 18 stycznia 2001 r., sygn. akt I SA/Łd 2237/98: „Wyodrębnianie z usługi świadczonej przez jeden podmiot poszczególnych jej elementów jako osobnych usług nie jest poprawne, jeśli wszystkie one zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego wskazanej w umowie. Z podstawy opodatkowania całościowej usługi świadczonej przez jeden podmiot nie można wyłączyć poszczególnych jej elementów i opodatkować ich według innych stawek. Czynnikiem wyróżniającym określoną czynność jako czynność usługową (usługę) jest przede wszystkim to, iż świadczenie tej czynności zmierza do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego w procesie prowadzonej przezeń działalności produkcyjnej, służąc tym samym tej działalności produkcyjnej, albo też do zaspokojenia potrzeb zamawiającego o charakterze konsumpcyjnym. Na podstawie tej tezy można zatem uznać, że wyodrębnianie z usługi świadczonej przez jeden podmiot poszczególnych jej elementów jako osobnych usług nie jest poprawne, jeśli wszystkie one zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego wskazanej w umowie”.

Dlatego jeżeli z umowy zawartej z kontrahentem wynika, że zleca on wykonanie jednej kompleksowej usługi polegającej na obsłudze targów i wystaw, to powinna ona być traktowana jako usługa stanowiąca jedną czynność bez rozbicia na poszczególne jej elementy składowe. Usługa ta podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Natomiast w przypadku świadczenia usług (usługi cateringowe, aranżacja wnętrz) jako odrębnych, niezwiązanych ze sobą czynności, należy je opodatkować według stawki VAT właściwej dla sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi.
 

Podstawa prawna:
- art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK