Jak ustalić wartość początkową majątku otrzymanego w formie darowizny
REKLAMA
RADA
Po stronie darczyńcy nie powstanie obowiązek w podatku dochodowym. Natomiast obdarowany powinien zarejestrować działalność gospodarczą, a następnie ustalić wartość początkową otrzymanych składników majątku. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Skutki podatkowe po stronie darczyńcy
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych.
Oznacza to, że tylko odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu do opodatkowania. Nie dotyczy to zatem darowizny, która ze swej istoty jest nieodpłatna.
Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 26 czerwca 2006 r., nr US34/DD1/415/15/06/TA, czytamy, że:
Po stronie darczyńcy nie powstanie więc przychód dla celów podatku dochodowego.
Skutki podatkowe po stronie obdarowanego
Z pytania można wywnioskować, że przedmiotem darowizny jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, tj. wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 5a pkt 4 updof).
W takiej sytuacji obdarowany powinien ustalić wartość początkową otrzymanych składników majątku. Należy pamiętać, że przy nabyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w formie darowizny łączną wartością początkową nabytych składników majątku jest suma ich wartości rynkowej z dnia nabycia.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przy czym wspomniana suma wartości nie może być wyższa od różnicy między wartością przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części a wartością składników mienia, które dla celów podatku od spadków i darowizn nie są ani środkami trwałymi, ani też wartościami niematerialnymi i prawnymi (art. 22g ust. 15 updof). W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z 14 października 2005 r., nr ZPB-415-177/05, czytamy, że:
Należy pamiętać, że przy ustalaniu wartości początkowej stosuje się również przepisy art. 19 updof, zgodnie z którymi wartość składników majątku wyrażoną w cenie określonej w umowie pomniejsza się też o koszty darowizny, np. poniesione opłaty (art. 22g ust. 16 updof).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przykład
Należy też pamiętać, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu obdarowany powinien zarejestrować działalność gospodarczą, aby wprowadzić otrzymane składniki majątku na stan swojej firmy.
Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 4, art. 22g ust. 1 pkt 3, ust. 15 i 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
Sławomir Liżewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat