Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na remont drogi publicznej prowadzącej do siedziby spółki
REKLAMA
RADA
Tak. Wydatki poniesione przez Państwa spółkę na remont drogi publicznej prowadzącej do Waszej siedziby stanowią koszt podatkowy w momencie ich poniesienia.
UZASADNIENIE
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jeżeli określony wydatek nie został ustawowo wyłączony z kosztów jako niestanowiący kosztów uzyskania przychodów, a podatnik udokumentuje, że jego poniesienie miało na celu osiągnięcie przychodu, to stanowi on koszt uzyskania przychodu.
Wydatki na remont drogi publicznej należy uznać za wydatki, które pośrednio pozostają w związku z osiąganymi przychodami. Poniesione wydatki na remont drogi mają na celu zapewnić sprawny transport towarów oraz bezpieczny dojazd kontrahentów do Państwa siedziby.
Nie ulega wątpliwości, iż droga publiczna, która ma być przedmiotem remontu, nie jest środkiem trwałym spółki. Nie ma również podstaw, aby koszty remontu drogi publicznej traktować jako inwestycję w obcym środku trwałym, a tym samym poniesione wydatki nie mogą być rozliczane w formie odpisów amortyzacyjnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje wprost pojęcia „inwestycji w obcym środku trwałym”. W praktyce przyjmuje się jednak, że taką inwestycją są nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który jest używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Są to zatem wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania go przez podatnika.
W związku z powyższym poniesione przez Państwa wydatki na remont drogi publicznej, która prowadzi do siedziby Państwa firmy, będą mogły być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W kwestii rozliczania wydatków poniesionych na remont drogi publicznej wypowiadało się również Ministerstwo Finansów w piśmie z 14 lipca 2006 r. nr DD6-8213-43/WK/06/249, w którym stwierdzono, że:
Podstawa prawna:
- art. 15, art. 16a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
Rafał Styczyński
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat